Egon Frid(V)

Egon Frid (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västra Götalands läns östra
Titel Socionom/Enhetschef
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Vänsterpartiet

    • Kvittningsman 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Bostadsförsörjning som en tjänst av allmänt intresse

Skriftlig fråga 2009/10:873 av Frid, Egon (v)

den 3 juni Fråga 2009/10:873 Bostadsförsörjning som en tjänst av allmänt intresse av Egon Frid (v) till statsrådet Mats Odell (kd) Bakgrunden är i korthet att begreppet tjänster av allmänt ekonomiskt intresse finns i EU-fördraget, men utan att där närmare definieras. Medlemsstaterna har

Inlämnad: 2010-06-03 Besvarare: Mats Odell (KD)

Bostadsförsörjning som grundlagsskyddad rättighet

Skriftlig fråga 2009/10:872 av Frid, Egon (v)

den 3 juni Fråga 2009/10:872 Bostadsförsörjning som grundlagsskyddad rättighet av Egon Frid (v) till statsrådet Mats Odell (kd) Grundlagen lägger särskild vikt vid att det allmänna ska trygga rätten till bland annat bostad. Därigenom ger grundlagen det allmänna också rätt till att ge stöd

Inlämnad: 2010-06-03 Besvarare: Mats Odell (KD)

Gårdsförsäljning av alkohol

Skriftlig fråga 2009/10:866 av Frid, Egon (v)

den 3 juni Fråga 2009/10:866 Gårdsförsäljning av alkohol av Egon Frid (v) till statsrådet Maria Larsson (kd) Just nu pågår en utredning av huruvida direktförsäljning av alkohol från produktionsstället, även kallad gårdsförsäljning, ska tillåtas. Samtidigt pågår en skriftväxling i frågan

Inlämnad: 2010-06-03 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.