Dennis Dioukarev (SD)

Dennis Dioukarev (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Jönköpings län, plats 328
Född år 1993
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post dennis.dioukarev[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-31
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-10-14 – 2014-10-23

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot finansutskottet 14-. Suppleant skatteutskottet 14-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-16 och Riksbanksfullmäktige 14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 17 maj 2018 Frågestund
Debatt om förslag 2017/18:FiU22 21 mars 2018 Finansiell stabilitet och finansmarknadsfrågor
Debatt om förslag 2017/18:FiU34 28 februari 2018 Offentlig upphandling
Debatt om förslag 2017/18:FiU5 15 december 2017 Utgiftsområde 27 Avgiften till Europeiska unionen

med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 - Ny möjlighet till uppehållstillstånd

Motion 2017/18:4164 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4164 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 Ny möjlighet till uppehållstillstånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Motivering Föreliggande lagförslag är sannolikt det enskilt mest ogenomtänkta och skadliga förslag


Utskottsberedning: 2017/18:FiU49

Motion 2017/18:4164 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:4164 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 70 kB)

med anledning av prop. 2017/18:99 Vårändringsbudget för 2018

Motion 2017/18:4163 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4163 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:99 Vårändringsbudget för 2018 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden och anvisar ändrade anslag enligt regeringens förslag med de ändringar som framgår av tabell 1.1 i motionen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2017/18:FiU21

Motion 2017/18:4163 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 92 kB) Motion 2017/18:4163 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 117 kB)

med anledning av prop. 2017/18:159 Tillstånd att ta emot offentlig finansiering inom socialtjänsten, assistansersättningen och skollagsreglerad verksamhet

Motion 2017/18:4087 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4087 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:159 Tillstånd att ta emot offentlig finansiering inom socialtjänsten, assistansersättningen och skollagsreglerad verksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2017/18:FiU44

Motion 2017/18:4087 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:4087 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.