Daniel Tarschys (FP)

Daniel Tarschys (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Titel professor
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1985-09-30 – 1994-06-19
    • Utrikesutskottet

    • Ordförande 1991-10-08 – 1994-06-19
    • EES-utskottet

    • Suppleant 1992-06-10 – 1993-06-04
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ordförande 2006-11-01 – 2014-10-31
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-06-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

CRYRING-anläggningen

Motion 1993/94:Ub718 av Daniel Tarschys (fp)

Motion till riksdagen 1993/94:Ub718 av Daniel Tarschys fp CRYRING-anläggningen Vid Manne Siegbahn-laboratoriet i Frescati finns en acceleratoranläggning för grundforskning, i första hand inom atom-molekyl- och kärnfysik. Anläggningen, som kallas CRYRING, har i sin helhet bara varit igång drygt ett år men har redan


Utskottsberedning: -1993/94:UbU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

UD-makars socialförsäkringsvillkor

Motion 1993/94:Sf202 av Daniel Tarschys (fp)

Motion till riksdagen 1993/94:Sf202 av Daniel Tarschys fp UD-makars socialförsäkringsvillkor UD-makarna är en grupp bestående av ca 600 personer, häri inräknade makor, makar och samboende till tjänstemän i utrikesförvaltningen. Av dessa är drygt hälften placerade utomlands. Antalet utländska makar ökar. UD-makarnas


Utskottsberedning: -1993/94:SfU24
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ny lokal för riksdagens fråge- och interpellationsdebatter

Motion 1993/94:K305 av Daniel Tarschys (fp)

Motion till riksdagen 1993/94:K305 av Daniel Tarschys fp Ny lokal för riksdagens fråge- och interpellationsdebatter Varje mötesarrangör vet att valet av lokal spelar stor roll för om en sammankomst blir lyckad eller inte. Ett möte med femton personer kan bli mycket framgångsrikt om det hålls i en lokal som är avpassad


Utskottsberedning: -1993/94:KU18
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.