Dan Nilsson (S)

Dan Nilsson (S)

Tidigare ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kalmar län
Titel ombudsman
Född år 1975

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2009-03-01

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2008-03-03 – 2009-03-01
    • Statsrådsersättare 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2008-03-03 – 2009-03-01
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2008-03-03 – 2009-03-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 3 april 2008 Frågestund

Ytterligare brott mot de mänskliga rättigheterna och barnkonventionen i Pakistan

Skriftlig fråga 2008/09:581 av Nilsson, Dan (s)

den 6 februari Fråga 2008/09:581 Ytterligare brott mot de mänskliga rättigheterna och barnkonventionen i Pakistan av Dan Nilsson s till utrikesminister Carl Bildt m Den 28 januari skedde ytterligare ett brott mot de mänskliga rättigheterna och barnkonventionen i Pakistan. Fyra Ahmadiyamuslimer, 14-16 år gamla,

Inlämnad: 2009-02-06 Besvarare: Carl Bildt (M)

med anledning av prop. 2008/09:94 Verksamhet inom djurens hälso- och sjukvård

Motion 2008/09:MJ3 av Anders Ygeman m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:MJ3 av Anders Ygeman m.fl. s med anledning av prop. 2008/09:94 Verksamhet inom djurens hälso- och sjukvård 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om legitimering av djursjuksköterskor inom djurens hälso- och sjukvård.


Utskottsberedning: 2008/09:MJU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:MJ3 av Anders Ygeman m.fl. (s) (doc, 42 kB)

Utgiftsområde 23 Jord- och skogsbruk, fiske med anslutande näringar

Motion 2008/09:MJ494 av Anders Ygeman m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:MJ494 av Anders Ygeman m.fl. s Utgiftsområde 23 Jord- och skogsbruk, fiske med anslutande näringar s12022 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en ökad satsning på landsbygdens hållbara utveckling. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2008/09:FiU2 2008/09:MJU12 2008/09:MJU15 2008/09:MJU18 2008/09:MJU2 2008/09:MJU20 2008/09:MJU22 2008/09:MJU5 2009/10:MJU7
Riksdagsbeslut (20 yrkanden): 20 avslag

Motion 2008/09:MJ494 av Anders Ygeman m.fl. (s) (doc, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.