Dan Kihlström(KD)

Dan Kihlström (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Värmlands län
Titel Utbildningssekreterare
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2000-05-10 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-02
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-02-09
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2007-03-16 – 2009-02-09
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2009-02-09 – 2010-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2009-11-18 – 2010-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2009/10:KrU6 10 februari 2010 En strategi för ungdomspolitiken
Debatt om förslag 2006/07:KrU1 13 december 2006 Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid
Debatt om förslag 2005/06:KrU28 31 maj 2006 Radio och TV i allmänhetens tjänst 2007-2012
Interpellationsdebatt 2005/06:234 av Lundström, Nina (fp) 24 februari 2006 Finskspråkiga radiosändningar

Förskott av skadestånd till brottsoffer

Skriftlig fråga 2009/10:686 av Kihlström, Dan (kd)

den 29 mars Fråga 2009/10:686 Förskott av skadestånd till brottsoffer av Dan Kihlström (kd) till justitieminister Beatrice Ask (m) Behovet av stöd och hjälp till brottsoffer är stort. Ett övergrepp drabbar inte heller enbart de direkt berörda. Barn och övriga anförvanter, arbetskamrater

Inlämnad: 2010-03-29 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Kultursponsring och inkomstskattelagen

Motion 2009/10:Sk539 av Dan Kihlström m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2009/10:Sk539 av Dan Kihlström m.fl. (kd) Kultursponsring och inkomstskattelagen kd838 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om kultursponsring i inkomstskattelagen. Motivering Regeringsrätten har fastslagit följande definition


Utskottsberedning: 2009/10:SkU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sk539 av Dan Kihlström m.fl. (kd) (doc, 40 kB)

En civilrättslig samlevnadsbalk

Motion 2009/10:C495 av Stefan Attefall m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2009/10:C495 av Stefan Attefall m.fl. (kd) En civilrättslig samlevnadsbalk kd856 Sammanfattning Våren 2009 beslutade riksdagen att införa en könsneutral äktenskapsbalk. Detta är ett beslut som mött stark kritik från flera håll och som även många av förespråkare för den nya lagen inte anser


Utskottsberedning: 2009/10:CU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:C495 av Stefan Attefall m.fl. (kd) (doc, 54 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.