Dan Ericsson (KD)

Dan Ericsson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2000-09-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2000-09-03
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ordförande 1998-10-13 – 2000-06-07
    • Suppleant 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1993-02-10 – 1994-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-06-07
    • Valberedningen

    • Suppleant 1998-10-05 – 2000-06-07
    • Ledamot 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Ledamot 1991-10-10 – 1993-05-24
    • Suppleant 1991-09-30 – 1991-10-09
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Suppleant 1991-10-08 – 1993-05-23
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1991-10-15 – 1992-04-27

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 1999/2000:130 Sverige i Förenta nationerna

Motion 1999/2000:U23 av Jan Erik Ågren m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1999/2000:U23 av Ågren, Jan Erik kd med anledning av skr. 1999/2000:130 Sverige i Förenta nationerna 1 Människovärdet i centrum Förenta nationerna FN är en av de viktigaste internationella organisationer som världen har, både som idé och verksamhet. Trots en unik möjlighet att efter det kalla


Utskottsberedning: ----------------------------2000/01:UU4
Riksdagsbeslut (56 yrkanden): , , 28 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:105 Vissa punktskattefrågor

Motion 1999/2000:Sk25 av Kenneth Lantz m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1999/2000:Sk25 av Odell, Mats kd med anledning av prop. 1999/2000:105 Vissa punktskattefrågor 1 Inledning Propositionen behandlar flera områden såsom exportbutiker och proviantering, skatter på termisk effekt i kärnkraftsreaktorer, punktskatte- verksamhetens organisatoriska inlacering i skatteförvaltningen,


Utskottsberedning: -------1999/2000:SkU22
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:100 2000 års ekonomiska vårproposition

Motion 1999/2000:Fi41 av Dan Ericsson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1999/2000:Fi41 av Ericsson, Dan kd med anledning av prop. 1999/2000:100 2000 års ekonomiska vårproposition Teknisk justering av utgiftstaket för år 2000 På regeringens förslag beslutade en majoritet av riksdagen i budgetbeslutet för 2000 års budget att de 100-procentigt EU-finansierade arealersättningarna


Utskottsberedning: -1999/2000:FiU27
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.