Conny Sandholm (-)

Conny Sandholm (FP)

Född år 1941
Avliden den 22 februari 1996

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1996-02-22

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1996-02-22
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1992-03-09 – 1992-04-09
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1991-03-09 – 1992-04-09
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-02-22

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1995/96:105 Förslag till tilläggsbudget till statsbudgeten för budgetåret 1995/96

Motion 1995/96:Ub9 av Margitta Edgren m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1995/96:Ub9 av Margitta Edgren m.fl. fp med anledning av prop. 1995/96:105 Förslag till tilläggsbudget till statsbudgeten för budgetåret 1995/96 Under åren har Folkpartiet medverkat till att modernisera utbildningsväsendet och att utöka det på alla nivåer genom att med ökad kvalitet göra det tillgängligt


Utskottsberedning: -----------1995/96:FiU10
Riksdagsbeslut (22 yrkanden): , , 11 saknar beslutsinformation

med anledning av förs. 1995/96:TK1 Skrivelse från talmanskonferensen med förslag till reform av spörsmålsinstituten

Motion 1995/96:K12 av Margitta Edgren m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1995/96:K12 av Margitta Edgren m.fl. fp med anledning av förs. 1995/96:TK1 Skrivelse från talmanskonferensen med förslag till reform av spörsmålsinstituten Låt oss först klart betona att vi är positiva till talmanskonferensens arbete för att vitalisera riksdagens arbete. I denna skrivelse finns


Utskottsberedning: -1995/96:KU18
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:25 En politik för arbete, trygghet och utveckling

Motion 1995/96:Fi40 av Margitta Edgren m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1995/96:Fi40 av Margitta Edgren m.fl. fp med anledning av prop. 1995/96:25 En politik för arbete, trygghet och utveckling Utredning om en ny högskola i Malmö Regeringen aviserar i propositionen att en ny utredning skall tillsättas för att utreda hur en etablering av en ny högskola i Malmö skall


Utskottsberedning: -1995/96:FiU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.