Conny Öhman (S)

Conny Öhman (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län
Titel F.d.landstingsråd
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-01-19 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-01-18
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2003-01-01 – 2006-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:SoU30 17 maj 2006 Nationell IT-strategi för vård och omsorg
Debatt om förslag 2005/06:SoU23 4 maj 2006 Rikssjukvård
Debatt om förslag 2005/06:SoU16 26 april 2006 Genetisk integritet m.m.
Debatt om förslag 2005/06:SoU15 24 april 2006 Ändringar i läkemedelslagstiftningen m.m.

Utvärdering av tobaksdirektivet

Skriftlig fråga 2005/06:372 av Öhman, Conny (s)

den 9 november Fråga 2005/06:372 av Conny Öhman s till näringsminister Thomas Östros s Utvärdering av tobaksdirektivet Den 31 maj 2005 skrev näringsministern till EU:s kommissionär Markos Kyprianou och krävde att snusets roll som skadereducerande alternativ till cigaretter skulle belysas i samband med den första

Inlämnad: 2005-11-16 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Försäkringsdelegationernas arbete

Motion 2005/06:Sf322 av Conny Öhman (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att säkerställa att försäkringsdelegationerna och socialförsäkringsnämnderna har erforderliga resurser för sitt uppdrag. Motivering När den nya myndigheten Försäkringskassan bildades innebar det en sammansmältning


Utskottsberedning: 2005/06:SfU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Sf322 av Conny Öhman (s) (doc, 37 kB)

Antalet socialförsäkringsnämnder

Motion 2005/06:Sf320 av Conny Öhman (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av att reglera beslutsrätten för fastställande av antalet socialförsäkringsnämnder. Motivering Socialförsäkringsnämnderna fattar beslut i många viktiga socialförsäkringsärenden. Vid omorganisationen av Försäkringskassan


Utskottsberedning: 2005/06:SfU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Sf320 av Conny Öhman (s) (doc, 37 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.