ClasGöran Carlsson (S)

ClasGöran Carlsson (S)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län, plats 120
Titel Direktör
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post clasgoran.carlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Tomas Eneroth
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2017-07-27 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-04-11 – 2018-09-24
    • Suppleant 2017-09-22 – 2018-04-11
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Deputerad 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Extra suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-10-14 –
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant 2018-10-09 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2011/12:14 Riksrevisionens rapport om försvarets internationella materielsamarbeten

Motion 2011/12:Fö2 av Peter Hultqvist m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2011/12:Fö2 av Peter Hultqvist m.fl. S med anledning av skr. 2011/12:14 Riksrevisionens rapport om försvarets internationella materielsamarbeten S89004 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en förbättrad redovisning av Försvarsmaktens


Utskottsberedning: 2011/12:FöU1 2011/12:FöU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall,

Motion 2011/12:Fö2 av Peter Hultqvist m.fl. (S) (doc, 51 kB)

Europakorridoren

Motion 2011/12:T421 av Clas-Göran Carlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2011/12:T421 av Clas-Göran Carlsson m.fl. S Europakorridoren S33078 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över förutsättningarna för att bygga Europakorridoren. Motivering För 25 år sedan började Banverket bygga det


Utskottsberedning: 2011/12:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:T421 av Clas-Göran Carlsson m.fl. (S) (doc, 50 kB)

Försvar och samhällets krisberedskap

Motion 2011/12:Fö228 av Peter Hultqvist m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2011/12:Fö228 av Peter Hultqvist m.fl. S Försvar och samhällets krisberedskap S89002 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om Sveriges suveränitet och Nato.1 Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs


Utskottsberedning: 2011/12:FöU1 2011/12:FöU3 2011/12:KU1 2012/13:FöU10 2012/13:FöU14 2012/13:FöU7 2012/13:UU7 2013/14:FöU11 2013/14:FöU7
Riksdagsbeslut (19 yrkanden): 13 avslag, 6 bifall,

Motion 2011/12:Fö228 av Peter Hultqvist m.fl. (S) (doc, 109 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.