ClasGöran Carlsson (S)

ClasGöran Carlsson (S)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län, plats 120
Titel Direktör
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post clasgoran.carlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Tomas Eneroth
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2017-07-27 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-04-11 – 2018-09-24
    • Suppleant 2017-09-22 – 2018-04-11
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Deputerad 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Extra suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-10-14 –
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant 2018-10-09 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Yrkeshögskola för jobben i hela landet

Motion 2018/19:2676 av Laila Naraghi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2676 av Laila Naraghi m.fl. S Yrkeshögskola för jobben i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att befintliga kriterier tillsammans med hänsyn till industrins kompetensförsörjningsbehov och det regionala behovet ska


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2676 av Laila Naraghi m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2676 av Laila Naraghi m.fl. (S) (pdf, 84 kB)

Hälso- och sjukvård på lika villkor i hela landet

Motion 2018/19:2093 av Hanna Westerén m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2093 av Hanna Westerén m.fl. S Hälso- och sjukvård på lika villkor i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör se över möjligheten att i dialog med SKL följa upp och säkerställa att vi har en sjukvård på lika villkor


Utskottsberedning: 2018/19:SoU8

Motion 2018/19:2093 av Hanna Westerén m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2093 av Hanna Westerén m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Ändrade faktureringsrutiner för vägtullar m.m.

Motion 2018/19:2133 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:2133 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson båda S Ändrade faktureringsrutiner för vägtullar m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att införa ett minimibelopp för fakturering av skattepliktiga passager och vägavgifter


Utskottsberedning: SkU

Motion 2018/19:2133 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2133 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson (båda S) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.