ClasGöran Carlsson (S)

ClasGöran Carlsson (S)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län, plats 120
Titel Direktör
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post clasgoran.carlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Tomas Eneroth
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2017-07-27 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-04-11 – 2018-09-24
    • Suppleant 2017-09-22 – 2018-04-11
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Deputerad 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Extra suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-10-14 –
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant 2018-10-09 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Allvarliga brister i den långsiktiga ekonomiska och organisatoriska planeringen av försvaret

Interpellation 2013/14:436 av Clas-Göran Carlsson (S)

Interpellation 2013/14:436 Allvarliga brister i den långsiktiga ekonomiska och organisatoriska planeringen av försvaret av Clas-Göran Carlsson S till Försvarsminister Karin Enström M Riksrevisionen är en myndighet under riksdagen med uppgift att granska den verksamhet som bedrivs av staten. Riksrevisionens uppdrag är

Inlämnad: 2014-04-11 Besvarare: Karin Enström (M)

Interpellation 2013/14:436 av Clas-Göran Carlsson (S) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Allvarliga brister i den långsiktiga ekonomiska och organisatoriska planeringen av försvaret

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.