Claes Västerteg(C)

Claes Västerteg (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns södra
Titel Företagare
Född år 1972

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2007-04-01 – 2010-10-04
    • Ledig 2007-01-01 – 2007-03-31
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-12-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-20
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-09-20
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 2004-04-14 – 2006-12-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Naturbruk

Motion 2009/10:Ub495 av Jan Andersson och Claes Västerteg (c)

Motion till riksdagen 2009/10:Ub495 av Jan Andersson och Claes Västerteg (c) Naturbruk c555 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om vikten av välfungerande naturbruksgymnasier. Motivering Naturbruksgymnasierna utgör en betydelsefull komponent


Utskottsberedning: 2009/10:UbU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Ub495 av Jan Andersson och Claes Västerteg (c) (doc, 38 kB)

Götalandsbanan

Motion 2009/10:T342 av Claes Västerteg (c)

Motion till riksdagen 2009/10:T342 av Claes Västerteg (c) Götalandsbanan c521 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om finansiering av höghastighetsbanor såsom Götalandsbanan. Motivering Sverige står inför ett flertal stora utmaningar. Vi behöver


Utskottsberedning: 2009/10:TU24
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:T342 av Claes Västerteg (c) (doc, 37 kB)

Reavinst

Motion 2009/10:Sk495 av Jan Andersson och Claes Västerteg (c)

Motion till riksdagen 2009/10:Sk495 av Jan Andersson och Claes Västerteg (c) Reavinst c363 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheterna att skjuta upp reavinstbeskattningen vid försäljning och köp av en ny lantbruksfastighet. Motivering Svenskt


Utskottsberedning: 2009/10:SkU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sk495 av Jan Andersson och Claes Västerteg (c) (doc, 39 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.