Claes Roxbergh (MP)

Claes Roxbergh (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Göteborgs kommun
Titel fil.lic.
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1994-10-18
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1991-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1994-10-18
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-01-30
    • Suppleant 1988-11-11 – 1991-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-10-18
    • Suppleant 1989-04-04 – 1991-09-29
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1990-10-04 – 1991-09-29
    • Suppleant 1989-04-04 – 1989-10-04
    • Valberedningen

    • Ledamot 1994-10-03 – 1994-10-18
    • Ledamot 1988-10-03 – 1991-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1988-10-18 – 1991-09-30
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 2002-12-19 – 2004-04-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:TU5 30 maj 2006 Moderna transporter
Debatt om förslag 2005/06:TU11 23 mars 2006 Luftfartsfrågor
Debatt om förslag 2005/06:TU6 16 december 2005 Skyldighet att tillhandahålla förnybara drivmedel

Stopp för den globala vapenspridningen

Motion 2005/06:U386 av Peter Eriksson m.fl. (mp, -)

1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 1 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Vapen i världen 5 3.1 Inledning 5 3.2 Genusaspekter 6 3.3 Konfliktförebyggande arbete 7 3.4 Legitim våldsutövning 8 3.5 Krig som utvecklingshinder 8 3.6 Svensk vapenexport 9 4 Vapenslag 11 4.1 Minor


Utskottsberedning: 2005/06:JuU17 2005/06:JuU29 2005/06:UU10 2005/06:UU12 2005/06:UU15 2005/06:UU18
Riksdagsbeslut (32 yrkanden): 32 avslag

Motion 2005/06:U386 av Peter Eriksson m.fl. (mp, -) (doc, 134 kB)

Barn i vår tid

Motion 2005/06:So699 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp, -)

Innehållsförteckning Innehållsförteckning 1 Förslag till riksdagsbeslut 3 Barn av vår tid 6 Tid med barnen 6 Arbetstidsförkortning 7 Friår 7 Familjer är olika 8 En mer flexibel föräldraförsäkring 8 Ledig under graviditetens sista tid 8 Förlängt SGI-skydd 9 Rätt att gå ner


Utskottsberedning: 2005/06:AU1 2005/06:AU3 2005/06:AU6 2005/06:BoU7 2005/06:JuU19 2005/06:JuU22 2005/06:KrU22 2005/06:KU14 2005/06:KU26 2005/06:SfU1 2005/06:SfU10 2005/06:SoU18 2005/06:SoU31 2005/06:SoU5 2005/06:SoU6 2005/06:UbU11 2005/06:UbU12 2006/07:SoU8
Riksdagsbeslut (43 yrkanden): 42 avslag, 1 bifall,

Motion 2005/06:So699 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp, -) (doc, 160 kB)

Kemikalier och folkhälsa

Motion 2005/06:MJ592 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp, -)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att syntetiskt framställda kemiska ämnen som regelbundet kan återfinnas i mätbara nivåer i människors blod, mjölk eller vävnad skall betraktas såsom farliga ämnen och föras upp på en särskild lista för


Utskottsberedning: 2005/06:MJU12 2005/06:MJU3 2005/06:SoU18
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 11 avslag

Motion 2005/06:MJ592 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp, -) (doc, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.