Christine Jönsson (M)

Christine Jönsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns södra
Titel Personaladministratör
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-01-10

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2011-01-10
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-01-10
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-01-10

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2009/10:CU4 20 januari 2010 Hyresrätt m.m.
Debatt om förslag 2009/10:CU3 20 januari 2010 Ägande och förvaltning av hyreshus
Debatt om förslag 2007/08:CU23 4 juni 2008 Det nya statliga lantmäteriet
Debatt om förslag 2006/07:CU20 10 maj 2007 Fastighetsrättsliga frågor

Infrastruktur i Skåne

Motion 2010/11:T340 av Jonas Jacobsson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2010/11:T340 av Jonas Jacobsson m.fl. (M) Infrastruktur i Skåne m1708 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av förbättringar av infrastrukturen i Skåne. Motivering Skåne är en viktig tillväxtmotor i Sverige. Det


Utskottsberedning: 2010/11:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:T340 av Jonas Jacobsson m.fl. (M) (doc, 57 kB)

Porto för Öresundsregionen

Motion 2010/11:T333 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2010/11:T333 av Hans Wallmark m.fl. (M) Porto för Öresundsregionen m1796 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att staten i ägardialog med Posten AB klargör det önskvärda i ett gemensamt porto för Sverige och Danmark med


Utskottsberedning: 2010/11:TU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:T333 av Hans Wallmark m.fl. (M) (doc, 52 kB)

Fornlämningen Uppåkra

Motion 2010/11:Kr243 av Ewa Thalén Finné m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2010/11:Kr243 av Ewa Thalén Finné m.fl. (M) Fornlämningen Uppåkra m1428 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om Lunds universitets engagemang i Uppåkra i Staffanstorps kommun. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin


Utskottsberedning: 2010/11:KrU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2010/11:Kr243 av Ewa Thalén Finné m.fl. (M) (doc, 58 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.