Christina Oskarsson (S)

Christina Oskarsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra
Titel Skötare
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2015-02-18

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2014-09-29
    • Socialdemokraterna

    • Kvittningsman 2006-10-06 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2010-11-01 – 2014-09-29
    • Personlig suppleant 2002-11-01 – 2010-10-31
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2002-12-19 – 2004-04-13
    • Systembolaget AB

    • Revisor 2013-03-20 – 2015-02-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Barnrättsprinciper och semesterledighet

Skriftlig fråga 2013/14:720 av Christina Oskarsson (S)

Fråga 2013/14:720 Barnrättsprinciper och semesterledighet av Christina Oskarsson (S) till Arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson (M) Unicef uppmanar företag att använda barnrättsprinciperna som ett verktyg för att implementera ett barnrättsperspektiv i sitt hållbarhetsarbete. Att skapa rimliga arbetsförhållanden

Inlämnad: 2014-07-11 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Skriftlig fråga 2013/14:720 av Christina Oskarsson (S) (pdf, 68 kB)

Ökade sjukskrivningar

Skriftlig fråga 2013/14:654 av Christina Oskarsson (S)

Fråga 2013/14:654 Ökade sjukskrivningar av Christina Oskarsson (S) till Statsrådet Ulf Kristersson (M) Redan i höstas konstaterade Försäkringskassan att kostnaderna för sjukskrivningarna ökade, sannolikt med 1 miljard kronor 2013 och med 2,8 miljarder 2014. Stress och psykisk ohälsa står för det mesta av ökningen,

Inlämnad: 2014-06-03 Besvarare: Ulf Kristersson (M)

Skriftlig fråga 2013/14:654 av Christina Oskarsson (S) (pdf, 78 kB)

Privata företag inom hemtjänsten

Skriftlig fråga 2013/14:612 av Christina Oskarsson (S)

Fråga 2013/14:612 Privata företag inom hemtjänsten av Christina Oskarsson (S) till Statsrådet Maria Larsson (KD) Lagen om valfrihet (LOV) innebär att en kommun kan välja att erbjuda privata alternativ inom vård och omsorg. För privatpersoner innebär det möjligheten att de själva eller deras anhöriga kan välja

Inlämnad: 2014-05-14 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Skriftlig fråga 2013/14:612 av Christina Oskarsson (S) (pdf, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.