Christin Hagberg (S)

Christin Hagberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns västra
Titel Förbundssekreterare
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-12-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2010-10-04
    • Ordinarie 1995-10-10 – 1998-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2012-11-14 – 2012-12-19
    • Ersättare 2012-02-14 – 2012-03-31
    • Ersättare 2011-04-06 – 2011-05-02
    • Socialutskottet

    • Extra suppleant 2012-11-14 – 2012-12-19
    • Extra suppleant 2012-02-15 – 2012-03-31
    • Extra suppleant 2011-04-07 – 2011-05-02
    • Ledamot 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Suppleant 1995-01-19 – 1996-09-16
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1998-10-04
    • Civilutskottet

    • Extra suppleant 2012-11-14 – 2012-12-19
    • Extra suppleant 2012-02-15 – 2012-03-31
    • Extra suppleant 2011-04-07 – 2011-05-02
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2011/12:SoU26 29 mars 2012 Assisterad befruktning
Frågestund 15 mars 2012 Frågestund
Debatt om förslag 2011/12:SoU8 22 februari 2012 Barnfattigdom
Interpellationsdebatt 2009/10:289 av Hagberg, Christin (s) 23 april 2010 Avfallsförbränningsskatt, avfallsdirektiv och materialåtervinning

med anledning av skr. 2012/13:44 Riksrevisionens rapport om det statliga tandvårdsstödet

Motion 2012/13:So7 av Lena Hallengren m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2012/13:So7 av Lena Hallengren m.fl. (S) med anledning av skr. 2012/13:44 Riksrevisionens rapport om det statliga tandvårdsstödet S31003 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att följa Riksrevisionens förslag till rekommendation


Utskottsberedning: 2012/13:SoU10
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 1 avslag, 4 bifall,

Motion 2012/13:So7 av Lena Hallengren m.fl. (S) (doc, 75 kB)

Vräkning av barnfamiljer

Skriftlig fråga 2011/12:417 av Hagberg, Christin (S)

den 23 februari Fråga 2011/12:417 Vräkning av barnfamiljer av Christin Hagberg (S) till statsrådet Maria Larsson (KD) I en promemoria från Barnombudsmannen (BO) och kronofogden (KFM) kan man läsa att antalet barnfamiljer som blir vräkta från sin bostad har ökat under år 2011. I jämförelse

Inlämnad: 2012-02-23 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Stärkt konsumentskydd vid näthandel

Skriftlig fråga 2011/12:416 av Hagberg, Christin (S)

den 23 februari Fråga 2011/12:416 Stärkt konsumentskydd vid näthandel av Christin Hagberg (S) till statsrådet Birgitta Ohlsson (FP) Näthandeln ökar hela tiden. Vi köper allt mer och mer via nätet och transaktionerna ökar. Detta har också de med oärliga avsikter konstaterat och många blir

Inlämnad: 2012-02-23 Besvarare: Birgitta Ohlsson (FP)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.