Christer Skoog (S)

Christer Skoog (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Blekinge län
Titel plåtslagare
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-03 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1982-10-04 – 1991-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1985-09-30 – 1994-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Deputerad 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Deputerad 2001-10-25 – 2002-09-30
    • Deputerad 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Deputerad 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Deputerad 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Deputerad 1995-10-26 – 1995-12-06
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1995-10-10 – 1998-10-05
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:AU5 6 april 2006 Arbetslöshetsförsäkringen

med anledning av prop. 2005/06:197 Skärpta djurskyddskrav för minkuppfödning

Motion 2005/06:MJ42 av Christer Skoog m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av beslutsunderlag för att stärka djurskyddet i minkuppfödningen. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om Sveriges agerande i EU för att stärka djurskyddet i minkuppfödningen.


Utskottsberedning: 2006/07:MJU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:MJ42 av Christer Skoog m.fl. (s) (doc, 45 kB)

Säkerhetsplutonen i Karlskrona

Interpellation 2005/06:54 av Skoog, Christer (s)

den 20 oktober Interpellation 2005/06:54 av Christer Skoog s till försvarsminister Leni Björklund s Säkerhetsplutonen i Karlskrona I budgetpropositionen föreslår regeringen att den del av säkerhetsbataljon som ska uppträda på sjöarenan ska, som man skriver, vidmakthållas och utvecklas i Göteborg med hänsyn till den

Inlämnad: 2005-10-20 Besvarare: Leni Björklund (S)

Inackorderingstillägg

Motion 2005/06:Ub470 av Christer Skoog och Kerstin Andersson (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en översyn av inackorderingstilläggen. Motivering Idag väljer alltfler elever en gymnasieutbildning som ligger utanför den egna kommunen eller dess samverkansområde. Från den 1 juli 2007 utvidgas dessutom denna rätt.


Utskottsberedning: 2005/06:UbU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Ub470 av Christer Skoog och Kerstin Andersson (s) (doc, 38 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.