Christer Nilsson (-)

Christer Nilsson (S)

Född år 1941
Avliden den 15 februari 2019

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1988-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-11-15 – 1988-10-03
    • Ledig 1982-10-15 – 1982-11-14
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1982-10-14

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1987/88:142 om lokalisering av kustbevakningens centrala och regionala ledning och om lagändringar med anledning av att kustbevakningen blir en egen myndighet

Motion 1987/88:Fö15 av Christer Nilsson m. fl. (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1987/88 Föl5 av Christer Nilsson m. fl. s med anledning av prop. 1987/88:142 om lokalisering av kustbevakningens centrala och regionala ledning och om lagändringar med anledning av att kustbevakningen blir en egen myndighet I propositionen


Utskottsberedning: -1988/89:FöU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1987/88:Fö15 av Christer Nilsson m. fl. (s) (pdf, 62 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.