Christer Erlandsson (S)

Christer Erlandsson (S)

Tidigare ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel metallombudsman
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 1996-10-01 – 1998-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-09-01 – 2006-10-02
    • Statsrådsersättare 2005-03-25 – 2006-05-30
    • Statsrådsersättare 2005-01-01 – 2005-02-23
    • Statsrådsersättare 2002-09-30 – 2002-10-09
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2004-08-30 – 2004-10-04
    • Ersättare 2004-04-15 – 2004-06-14
    • Ersättare 2003-02-18 – 2003-02-28
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2004-03-08 – 2004-04-14
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2005-02-24 – 2005-03-24
    • Ersättare 2004-10-11 – 2004-11-11
    • Ersättare 2004-06-15 – 2004-08-29
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2006-05-31 – 2006-08-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2004-03-08 – 2004-04-14
    • Suppleant 1996-10-10 – 1998-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2004-08-30 – 2004-10-04
    • Suppleant 2004-04-15 – 2004-06-14
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2004-06-19 – 2004-08-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2004-10-19 – 2004-11-11
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2005-01-01 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2005-01-01 – 2006-10-02
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2002-10-09
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2004-10-19 – 2004-11-11

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:JuU23 25 april 2006 Trafikbrott
Interpellationsdebatt 2005/06:277 av Erlandsson, Christer (s) 13 mars 2006 Utvecklad trygghet
Debatt om förslag 2005/06:JuU13 8 mars 2006 Företagsbot

Trygghet vid arbetsskada och sjukersättning

Skriftlig fråga 2005/06:1846 av Erlandsson, Christer (s)

den 16 juni Fråga 2005/06:1846 av Christer Erlandsson s till statsrådet Hans Karlsson s Trygghet vid arbetsskada och sjukersättning År 1993 fick vi en ny lagstiftning av den dåvarande borgerliga regeringen för bedömning av arbetsskada och därmed rätten till livränta. Bedömningsgrunden för arbetsskada ändrades till

Inlämnad: 2006-06-16 Besvarare: Hans Karlsson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.