Christer Eriksson (C)

Christer Eriksson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västmanlands län
Titel Växtodlare
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-06-14 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2010-06-08 – 2010-06-13
    • Ersättare 2010-01-19 – 2010-02-28
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2010-06-28 – 2010-10-04
    • Extra suppleant 2010-06-08 – 2010-06-13
    • Extra suppleant 2010-01-19 – 2010-02-28
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-06-28 – 2010-10-04
    • Extra suppleant 2010-06-08 – 2010-06-13
    • Extra suppleant 2010-01-19 – 2010-02-28

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.