Christer Akej (M)

Christer Akej (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Titel Civilingenjör
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2013-09-27 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2013/14:TU18 24 juni 2014 Taxifrågor
Debatt om förslag 2013/14:MJU26 18 juni 2014 Strandskyddet vid små sjöar och vattendrag
Debatt om förslag 2013/14:MJU17 4 juni 2014 Landsbygdspolitik
Debatt om förslag 2013/14:MJU16 2 april 2014 Avfall och kretslopp

Stranderosion

Motion 2013/14:C300 av Anders Hansson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2013/14:C300 av Anders Hansson m.fl. M Stranderosion M1560 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om stranderosion och strandfodring. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att överväga


Utskottsberedning: 2013/14:CU17
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2013/14:C300 av Anders Hansson m.fl. (M) (doc, 63 kB)

Inför testområden för gårdsförsäljning i Skåne, Skaraborg och på Öland

Motion 2013/14:So245 av Sten Bergheden och Christer Akej (M)

Motion till riksdagen 2013/14:So245 av Sten Bergheden och Christer Akej M Inför testområden för gårdsförsäljning i Skåne, Skaraborg och på Öland M1297 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten att göra Skåne, Skaraborg och Öland


Utskottsberedning: 2013/14:SoU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:So245 av Sten Bergheden och Christer Akej (M) (doc, 56 kB)

Kommunalt veto mot prospektering av alunskiffer

Motion 2013/14:N379 av Christer Akej (M)

Motion till riksdagen 2013/14:N379 av Christer Akej M Kommunalt veto mot prospektering av alunskiffer M1828 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om införandet av ett kommunalt veto mot prospektering av alunskiffer. Motivering Gruvnäringen har traditionellt


Utskottsberedning: 2013/14:NU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:N379 av Christer Akej (M) (doc, 54 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.