Christel Anderberg (M)

Christel Anderberg (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Dalarnas län
Titel chefsåklagare, JK
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-09-18
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-02-15
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2000-02-15 – 2002-03-21
    • Suppleant 2000-02-15 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2001-09-18 – 2002-09-29
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Besvärsnämnden

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

polisresurserna i Säter

Skriftlig fråga 2001/02:1623 av Anderberg, Christel (m)

den 10 september Fråga 2001/02:1623 av Christel Anderberg m till justitieminister Thomas Bodström om polisresurserna i Säter Enligt den senaste bemanningsplanen skulle det i närpolisområde Säter finnas åtta poliser. Efter att ha varit stängd första halvåret på grund av personalbrist har polisstationen nu en polis och,

Inlämnad: 2002-09-10 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

med anledning av skr. 2001/02:148 Mål och inriktning för det svenska arbetet med konsumentfrågor i EU

Motion 2001/02:L29 av Christel Anderberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:L29 av Christel Anderberg m.fl. m med anledning av skr. 2001/02:148 Mål och inriktning för det svenska arbetet med konsumentfrågor i EU 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om mål och inriktning för det svenska arbetet


Utskottsberedning: 2001/02:LU28
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

med anledning av prop. 2001/02:123 Partnerskap och adoption

Motion 2001/02:L22 av Christel Anderberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:L22 av Christel Anderberg m.fl. m med anledning av prop. 2001/02:123 Partnerskap och adoption 1 Sammanfattning Vuxna har inte rätt till barn men barn har rätt till goda uppväxtvillkor. Därför måste frågan huruvida registrerade partner skall ges rätt att prövas som adoptivföräldrar avgöras


Utskottsberedning: 2001/02:LU27
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.