Chatrine Pålsson Ahlgren(KD)

Chatrine Pålsson Ahlgren (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Kalmar län
Titel Leg. sjuksköterska
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2009-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2009-10-31
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-10-31
    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-02-09
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2009-02-11 – 2009-10-31
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Vice ordförande 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Ledamot 1998-10-05 – 2003-02-18
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2009-10-31
    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-06-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dold tobaksförsäljning

Motion 2009/10:So663 av Helena Bargholtz och Chatrine Pålsson Ahlgren (fp, kd)

Motion till riksdagen 2009/10:So663 av Helena Bargholtz och Chatrine Pålsson Ahlgren (fp, kd) Dold tobaksförsäljning -fp1263 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regler om dold tobaksförsäljning bör övervägas för att minska tobaksbruket


Utskottsberedning: 2009/10:SoU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:So663 av Helena Bargholtz och Chatrine Pålsson Ahlgren (fp, kd) (doc, 39 kB)

Asylsökande barn utan vårdnadshavare

Motion 2009/10:Sf407 av Chatrine Pålsson Ahlgren och Eva Johnsson (kd)

Motion till riksdagen 2009/10:Sf407 av Chatrine Pålsson Ahlgren och Eva Johnsson (kd) Asylsökande barn utan vårdnadshavare Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda frågan om att asylsökande barn utan lämplig


Utskottsberedning: 2009/10:SfU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:Sf407 av Chatrine Pålsson Ahlgren och Eva Johnsson (kd) (doc, 39 kB)

Förbättrad föräldraförsäkring

Motion 2009/10:Sf363 av Chatrine Pålsson Ahlgren (kd)

Motion till riksdagen 2009/10:Sf363 av Chatrine Pålsson Ahlgren (kd) Förbättrad föräldraförsäkring kd570 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att pröva en höjning av golvet i föräldraförsäkringen. Riksdagen tillkännager för regeringen som


Utskottsberedning: 2009/10:SfU1
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2009/10:Sf363 av Chatrine Pålsson Ahlgren (kd) (doc, 43 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.