Cecilia Wikström(L)

Cecilia Wikström (L)

Europaparlamentariker

Parti Liberalerna
Valkrets Uppsala län
Titel Präst i Svenska kyrkan
Född år 1965

Aktuella uppdrag

    • Europaparlamentet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2009-07-13
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2009-07-14 – 2019-07-01
    • Kulturutskottet

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2009-07-13
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-14
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2009-07-13
    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Skydd av kulturinstitutioner

Skriftlig fråga 2006/07:1566 av Wikström i Uppsala, Cecilia (fp)

den 17 augusti Fråga 2006/07:1566 Skydd av kulturinstitutioner av Cecilia Wikström i Uppsala (fp) till justitieminister Beatrice Ask (m) Gerleborgsskolan, en konstskola i Bohuslän, har uppgett att man inte vågar visa en utställning av konstnären, professor emeritus Lars Vilks med hänvisning

Inlämnad: 2007-08-17 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Länder som censurerar Internet

Skriftlig fråga 2006/07:1221 av Wikström, Cecilia i Uppsala (fp)

den 23 maj Fråga 2006/07:1221 Länder som censurerar Internet av Cecilia Wikström i Uppsala (fp) till utrikesminister Carl Bildt (m) Antalet stater som blockerar hemsidor som Skype och Google Maps har ökat från 5 till 25 på fem år, enligt forskare vid Harvarduniversitetet. Den mest långtgående

Inlämnad: 2007-05-23 Besvarare: Carl Bildt (M)

Förföljda författare

Skriftlig fråga 2006/07:1072 av Wikström, Cecilia i Uppsala (fp)

den 24 april Fråga 2006/07:1072 Förföljda författare av Cecilia Wikström i Uppsala (fp) till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth (m) I dag, den 23 april, infaller världsbokdagen, som instiftades av Unesco år 1995. Världsbokdagen är en väckarklocka som erinrar om det fria ordets betydelse

Inlämnad: 2007-04-24 Besvarare: Tobias Billström (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.