Cecilia Wikström(L)

Cecilia Wikström (L)

Europaparlamentariker

Parti Liberalerna
Valkrets Uppsala län
Titel Präst i Svenska kyrkan
Född år 1965

Aktuella uppdrag

    • Europaparlamentet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2009-07-13
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2009-07-14 – 2019-07-01
    • Kulturutskottet

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2009-07-13
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-14
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2009-07-13
    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utnämning av ny länspolismästare till Uppsala län

Skriftlig fråga 2005/06:1922 av Wikström, Cecilia (fp)

den 14 juli Fråga 2005/06:1922 av Cecilia Wikström (fp) till justitieminister Thomas Bodström (s) Utnämning av ny länspolismästare till Uppsala län Alla berörda parter är överens om att Erik Steen, i dag länspolismästare i Västerbotten, bör utnämnas till länspolismästare i Uppsala län.

Inlämnad: 2006-07-14 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Minskade forskningsintäkter

Skriftlig fråga 2005/06:1881 av Wikström, Cecilia (fp)

den 27 juni Fråga 2005/06:1881 av Cecilia Wikström (fp) till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky (s) Minskade forskningsintäkter För första gången på ett decennium minskade forskningsintäkterna under 2005, enligt Högskoleverket. Det är intäkter från externa finansiärer som

Inlämnad: 2006-06-27 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Svenska som nationellt språk i Sverige

Interpellation 2005/06:428 av Wikström, Cecilia (fp)

den 19 maj Interpellation 2005/06:428 av Cecilia Wikström (fp) till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky (s) Svenska som nationellt språk i Sverige Det har gått mer än fem månader sedan riksdagen genom ett kvittningsfel vid voteringen röstade ja till regeringens språkproposition

Inlämnad: 2006-05-19 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Svenska som nationellt språk i Sverige

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.