Cecilia Wikström(L)

Cecilia Wikström (L)

Europaparlamentariker

Parti Liberalerna
Valkrets Uppsala län
Titel Präst i Svenska kyrkan
Född år 1965

Aktuella uppdrag

    • Europaparlamentet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2009-07-13
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2009-07-14 – 2019-07-01
    • Kulturutskottet

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2009-07-13
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-14
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2009-07-13
    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

statsbidrag till social verksamhet

Skriftlig fråga 2002/03:1145 av Wikström, Cecilia (fp)

den 16 juni Fråga 2002/03:1145 av Cecilia Wikström (fp) till statsrådet Morgan Johansson om statsbidrag till social verksamhet Socialstyrelsen har nyligen i en rapport föreslagit att regeringen ska se över systemet med statsbidrag för social verksamhet, så att fler ideella rörelser ska kunna vara med och

Inlämnad: 2003-06-16 Besvarare: Morgan Johansson (S)

landstingens kostnader för gömda flyktingar

Skriftlig fråga 2002/03:1129 av Wikström, Cecilia (fp)

den 13 juni Fråga 2002/03:1129 av Cecilia Wikström (fp) till socialminister Lars Engqvist om landstingens kostnader för gömda flyktingar Medierna har uppmärksammat att flera landsting fakturerar kostnaden för akutvård av gömda flyktingar och personer som inte är inne i asylprocessen. I ett uppmärksammat

Inlämnad: 2003-06-13 Besvarare: Lars Engqvist (S)

Post- och Inrikes Tidningar

Skriftlig fråga 2002/03:1090 av Wikström, Cecilia (fp)

den 9 juni Fråga 2002/03:1090 av Cecilia Wikström (fp) till näringsminister Leif Pagrotsky om Post- och Inrikes Tidningar Post- och Inrikes Tidningar är världens äldsta alltjämt utkommande periodiska publikation. Den utges av Svenska Akademien som sedan 1791 har privilegium på inkomsterna av utgivningen.

Inlämnad: 2003-06-06 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.