Cecilia Wikström(L)

Cecilia Wikström (L)

Europaparlamentariker

Parti Liberalerna
Valkrets Uppsala län
Titel Präst i Svenska kyrkan
Född år 1965

Aktuella uppdrag

    • Europaparlamentet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2009-07-13
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2009-07-14 – 2019-07-01
    • Kulturutskottet

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2009-07-13
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-14
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2009-07-13
    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Våld mot den kristna minoriteten i Irak

Skriftlig fråga 2008/09:108 av Wikström i Uppsala, Cecilia (fp)

den 17 oktober Fråga 2008/09:108 Våld mot den kristna minoriteten i Irak av Cecilia Wikström i Uppsala (fp) till utrikesminister Carl Bildt (m) Våld och förföljelse av den kristna minoriteten i Irak har pågått under lång tid, men situationen har under senaste tiden allvarligt förvärrats.

Inlämnad: 2008-10-17 Besvarare: Carl Bildt (M)

Ökad andel av biståndet till SRHR

Motion 2008/09:U291 av Rosita Runegrund m.fl. (kd, fp, c)

Motion till riksdagen 2008/09:U291 av Rosita Runegrund m.fl. (kd, fp, c) Ökad andel av biståndet till SRHR kd402 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Sverige bör öka andelen till området sexuell och reproduktiv hälsa och därtill hörande


Utskottsberedning: 2008/09:UU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:U291 av Rosita Runegrund m.fl. (kd, fp, c) (doc, 40 kB)

Tågförbindelser mellan Jämtland och Trondheim

Motion 2008/09:T439 av Cecilia Wikström i Uppsala (fp)

Motion till riksdagen 2008/09:T439 av Cecilia Wikström i Uppsala (fp) Tågförbindelser mellan Jämtland och Trondheim fp1168 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att påverka den norska regeringen att säkerställa elektrifieringen av järnvägslinjer


Utskottsberedning: 2008/09:TU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:T439 av Cecilia Wikström i Uppsala (fp) (doc, 37 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.