Cecilia Wikström(L)

Cecilia Wikström (L)

Europaparlamentariker

Parti Liberalerna
Valkrets Uppsala län
Titel Präst i Svenska kyrkan
Född år 1965

Aktuella uppdrag

    • Europaparlamentet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2009-07-13
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2009-07-14 – 2019-07-01
    • Kulturutskottet

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2009-07-13
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-14
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2009-07-13
    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Folkmordet 1915

Skriftlig fråga 2008/09:891 av Wikström i Uppsala, Cecilia (fp)

den 28 april Fråga 2008/09:891 Folkmordet 1915 av Cecilia Wikström i Uppsala (fp) till utrikesminister Carl Bildt (m) Den 24 april högtidlighölls världen över minnet av de uppemot 1,5 miljoner armenier, 250 000–500 000 assyrier/syrianer och kaldéer och ca 350 000 pontiska greker som

Inlämnad: 2009-04-28 Besvarare: Carl Bildt (M)

Klamydia

Skriftlig fråga 2008/09:746 av Wikström i Uppsala, Cecilia (fp)

den 16 mars Fråga 2008/09:746 Klamydia av Cecilia Wikström i Uppsala (fp) till socialminister Göran Hägglund (kd) För ett par år sedan började en lavinartad ökning av antalet fall av unga människor som smittats av klamydia. Antalet uppskattades till över 47 000 år 2007. År 2008 tillsattes

Inlämnad: 2009-03-16 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Förföljelse av kristna i Indien

Skriftlig fråga 2008/09:355 av Wikström i Uppsala, Cecilia (fp)

den 5 december Fråga 2008/09:355 Förföljelse av kristna i Indien av Cecilia Wikström i Uppsala (fp) till utrikesminister Carl Bildt (m) Den senaste veckan har vi med bestörtning tagit del av de förfäliga terrorattackerna i Indien. Utrikesminister Carl Bildt fördömde på ett mycket kraftfullt

Inlämnad: 2008-12-05 Besvarare: Carl Bildt (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.