Cecilia Wigström(FP)

Cecilia Wigström i Göteborg (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Göteborgs kommun
Titel Statsvetare
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-09-25
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-01
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2008-11-26 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-10-22
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2008-10-22 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Suppleant 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Deputerad 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Deputerad 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Deputerad 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Deputerad 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Deputerad 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Deputerad 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-11-13
    • Suppleant 2004-10-21 – 2006-10-10
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2010-10-04
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-02-05 – 2010-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ökat tryck mot det fria ordet i Belarus (Vitryssland)

Skriftlig fråga 2009/10:677 av Wigström i Göteborg, Cecilia (fp)

den 26 mars Fråga 2009/10:677 Ökat tryck mot det fria ordet i Belarus (Vitryssland) av Cecilia Wigström i Göteborg (fp) till utrikesminister Carl Bildt (m) Den senaste tiden har mediefriheten i Belarus hotats ytterligare. I januari varnades det vitryska oberoende journalistförbundet

Inlämnad: 2010-03-26 Besvarare: Carl Bildt (M)

Fristadssystemet

Skriftlig fråga 2009/10:139 av Wigström i Göteborg, Cecilia (fp)

den 30 oktober Fråga 2009/10:139 Fristadssystemet av Cecilia Wigström i Göteborg (fp) till statsrådet Tobias Billström (m) Efter fatwan mot Salman Rushdie 1989 skapades ett europeiskt fristadssystem för förföljda författare. Göteborg blev som första svenska stad en fristad 1995 på initiativ

Inlämnad: 2009-10-30 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Tillgången på SRHR-materiel

Motion 2009/10:U308 av Annika Qarlsson m.fl. (c, v, m, fp)

Motion till riksdagen 2009/10:U308 av Annika Qarlsson m.fl. (c, v, m, fp) Tillgången på SRHR-materiel -c417 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att de analyser och strategier som ligger till grund för Sveriges internationella utvecklingssamarbete


Utskottsberedning: 2009/10:UU2
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2009/10:U308 av Annika Qarlsson m.fl. (c, v, m, fp) (doc, 47 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.