Cecilia Widegren(M)

Cecilia Widegren (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 42
Titel Handläggare.
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865497
E-post cecilia.widegren[på]riksdagen.se
Sociala medier: Facebook Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2005-10-27 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2005-10-26
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-12-06 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Vice ordförande 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Deputerad 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Vice ordförande 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Deputerad 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Vice ordförande 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Deputerad 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Vice ordförande 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Deputerad 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Vice ordförande 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Deputerad 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Ordförande 2012-05-10 – 2014-10-28
    • Ledamot 2010-11-17 – 2012-05-09
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2010-10-12 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-31
    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-11-28 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-10-07
    • Valberedningen

    • Suppleant 2014-09-29 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

samordning av energipolitiken och försvarspolitiken

Skriftlig fråga 2004/05:1983 av Widegren, Cecilia (m)

den 4 juli Fråga 2004/05:1983 av Cecilia Widegren (m) till försvarsminister Leni Björklund om samordning av energipolitiken och försvarspolitiken Det går trögt att ställa om den framtida energiförsörjningen så att den blir hållbar. S-regeringen har länge lyft fram omställningen av energisystemen som en prioriterad

Inlämnad: 2005-07-04 Besvarare: Mona Sahlin (S)

certifiering av hovslagare

Skriftlig fråga 2004/05:1903 av Widegren, Cecilia (m)

den 17 juni Fråga 2004/05:1903 av Cecilia Widegren (m) till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist om certifiering av hovslagare Till hösten startar Sveriges första hovslagargymnasium i Skara. Skolan är en friskola, som samarbetar både med kommunala skolan och med näringslivet. Utbildningen kommer att innehålla

Inlämnad: 2005-06-17 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

med anledning av prop. 2004/05:150 Svenska miljömål – ett gemensamt uppdrag

Motion 2004/05:MJ37 av Sverker Thorén m.fl. (fp, m, kd, c)

Sammanfattning Alliansen för Sverige vill se en politik som skapar förtroende mellan beslutsfattare och berörda på alla nivåer i samhället. Vi vill bryta det uppifrånperspektiv som i dag präglar miljöarbetet i Sverige. Vi tror att människors vilja och förmåga att förbättra miljön kan ge oss de rätta förutsättningar


Utskottsberedning: 2005/06:MJU3
Riksdagsbeslut (41 yrkanden): 31 avslag, 10 bifall,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.