Cecilia Widegren(M)

Cecilia Widegren (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 42
Titel Handläggare.
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865497
E-post cecilia.widegren[på]riksdagen.se
Sociala medier: Facebook Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2005-10-27 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2005-10-26
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-12-06 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Vice ordförande 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Deputerad 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Vice ordförande 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Deputerad 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Vice ordförande 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Deputerad 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Vice ordförande 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Deputerad 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Vice ordförande 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Deputerad 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Ordförande 2012-05-10 – 2014-10-28
    • Ledamot 2010-11-17 – 2012-05-09
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2010-10-12 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-31
    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-11-28 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-10-07
    • Valberedningen

    • Suppleant 2014-09-29 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

ersättningar till svenska lantbrukare

Skriftlig fråga 2003/04:1574 av Widegren, Cecilia (m)

den 30 augusti Fråga 2003/04:1574 av Cecilia Widegren (m) till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist om ersättningar till svenska lantbrukare Jag har tyvärr tidigare behövt ställa frågan till jordbruksministern vad hon avsåg att göra för att skärpa reglerna kring bidragsutbetalningar och dess tidpunkter

Inlämnad: 2004-08-30 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

utbyggnad av E 20 i Skaraborg

Skriftlig fråga 2003/04:1572 av Widegren, Cecilia (m)

den 30 augusti Fråga 2003/04:1572 av Cecilia Widegren (m) till statsrådet Ulrica Messing om utbyggnad av E 20 i Skaraborg Återigen har Skaraborg dragit en nitlott när det gäller utbyggnaden av infrastrukturen. Tyvärr verkar byggstarten av en trygg och säker E 20 mellan Lundsbrunn och Holmestad skjutas på

Inlämnad: 2004-08-30 Besvarare: Ulrica Messing (S)

med anledning av prop. 2003/04:124 En hållbar svensk politik i fråga om valar

Motion 2003/04:MJ51 av Catharina Elmsäter-Svärd m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2003/04:MJ51 av Catharina Elmsäter-Svärd m.fl. (m) med anledning av prop. 2003/04:124 En hållbar svensk politik i fråga om valar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en och samma principiella hållning vad gäller politik för


Utskottsberedning: 2003/04:MJU20
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.