Cecilia Magnusson(M)

Cecilia Magnusson (M)

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 190
Titel Undersköterska
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864637
E-post cecilia.magnusson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • 2014-09-29 - 2018-09-24
    • Moderaterna

    • Kvittningsman 2014-09-29 - 2018-10-14
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 - 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-15 - 2018-09-24
    • Valberedningen

    • Ledamot 2014-09-29 - 2018-09-29
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 - 2018-10-14
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2014-10-07 - 2018-10-07
    • Riksdagsledamot

    • 2010-10-04 - 2014-09-29
    • 2006-10-02 - 2010-10-04
    • 2002-09-30 - 2006-10-02
    • 1998-10-05 - 2002-09-30
    • Moderaterna

    • Kvittningsman 2010-10-06 - 2014-09-29
    • Kvittningsman 2009-10-20 - 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2000-05-01 - 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 - 2000-04-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 - 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 - 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 - 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-11-17 - 2012-03-20
    • Ledamot 2006-10-10 - 2006-11-15
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 - 2006-11-15
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 - 2014-09-29
    • Ledamot 2006-11-15 - 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 - 2006-10-02
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2006-02-09 - 2006-04-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2006-10-10 - 2006-10-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 - 2014-10-14
    • Valberedningen

    • Ledamot 2010-10-04 - 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-26 - 2010-10-04
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 - 2014-10-14
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2012-11-01 - 2014-10-07
    • Ersättare 2010-10-12 - 2012-10-31
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2010-10-19 - 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Tvångsbeskattning av svensk-eritreaner

Motion 2016/17:189 av Cecilia Magnusson (M)

Motion till riksdagen 2016/17:189 av Cecilia Magnusson (M) Tvångsbeskattning av svensk-eritreaner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förbjuda tvångsbeskattning av svensk-eritreaner i Sverige och tillkännager detta för regeringen. Motivering Eritreaner

2016-09-29

Motion 2016/17:189 av Cecilia Magnusson (M) (docx, 74 kB) Motion 2016/17:189 av Cecilia Magnusson (M) (pdf, 59 kB)

Översyn av skyddet av det statliga kulturarvet

Motion 2016/17:166 av Cecilia Magnusson (M)

Motion till riksdagen 2016/17:166 av Cecilia Magnusson (M) Översyn av skyddet av det statliga kulturarvet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en översyn av skyddet av det statliga kulturarvet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Under eftermiddagen

2016-09-28

Motion 2016/17:166 av Cecilia Magnusson (M) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:166 av Cecilia Magnusson (M) (pdf, 63 kB)

Friluftslivsfrågor

Motion 2016/17:142 av Cecilia Magnusson och Saila Quicklund (båda M)

Motion till riksdagen 2016/17:142 av Cecilia Magnusson och Saila Quicklund (båda M) Friluftslivsfrågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en samlad strategi för svensk friluftsnäring och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det

2016-09-27

Motion 2016/17:142 av Cecilia Magnusson och Saila Quicklund (båda M) (docx, 64 kB) Motion 2016/17:142 av Cecilia Magnusson och Saila Quicklund (båda M) (pdf, 84 kB)