Catherine Persson (S)

Catherine Persson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra
Titel Leg. sjuksköterska
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2007-04-08

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1996-01-01 – 2007-04-08
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-04-25 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-04-24
    • Suppleant 1996-09-26 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-04-08
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1996-02-01 – 1998-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1996-02-07 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-04-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-04-08
    • Valberedningen

    • Suppleant 1998-12-01 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Statsministerns frågestund 29 mars 2007 Statsministerns frågestund
Interpellationsdebatt 2006/07:126 av Persson, Catherine (s) 22 december 2006 E 6 mellan Trelleborg och Vellinge
Interpellationsdebatt 2006/07:155 av Olofsson, Eva (v) 21 december 2006 Utbildningsvikariat och kompetensen i äldreomsorgen
Debatt om förslag 2006/07:FiU3 21 december 2006 Utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner (prop. 2006/07:1)

Nedsättning av socialavgifter för personer som fyllt 18 men inte 25 år

Motion 2006/07:Sf10 av Tomas Eneroth m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:Sf10 av Tomas Eneroth m.fl. (s) Nedsättning av socialavgifter för personer som fyllt 18 men inte 25 år Innehållsförteckning Innehållsförteckning 1 Förslag till riksdagsbeslut 2 Inledning 2 Systemskifte på svensk arbetsmarknad 2 Ökad långtidsarbetslöshet bland ungdomar 4 Aktiva


Utskottsberedning: 2006/07:SfU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2006/07:Sf10 av Tomas Eneroth m.fl. (s) (doc, 58 kB)

Vissa regler om ränta i samband med återkrav

Motion 2006/07:Sf6 av Tomas Eneroth m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:Sf6 av Tomas Eneroth m.fl. (s) Vissa regler om ränta i samband med återkrav Sammanfattning Regeringen föreslår i propositionen att Försäkringskassan ska få ta ut ränta på återkrav av felaktigt utbetalda socialförsäkringsförmåner. Förslaget betyder att enskilda som är skyldiga att återbetala


Utskottsberedning: 2006/07:SfU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2006/07:Sf6 av Tomas Eneroth m.fl. (s) (doc, 45 kB)

Utbildningsvikariat och kompetensen i äldreomsorgen

Interpellation 2006/07:155 av Olofsson, Eva (v)

den 12 december Interpellation 2006/07:155 Utbildningsvikariat och kompetensen i äldreomsorgen av Eva Olofsson (v) till statsrådet Maria Larsson (kd) I dag saknar 40 % av den befintliga personalen inom äldreomsorgen en adekvat utbildning. 90 % har en gymnasiekompetens som behöver kompletteras

Inlämnad: 2006-12-12 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Utbildningsvikariat och kompetensen i äldreomsorgen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.