Catharina Hagen (M)

Catharina Hagen (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel civilekonom
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 1999-09-23 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 1999-09-23
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:104 av Hagen, Catharina (m) 26 januari 2001 skatterna på riskkapital

pomperipossaskatten

Skriftlig fråga 2001/02:1562 av Hagen, Catharina (m)

den 27 augusti Fråga 2001/02:1562 av Catharina Hagen m till finansminister Bosse Ringholm om pomperipossaskatten Under hösten år 2001 uppmärksammades problemet med den s.k. pomperipossaskatten för entreprenörer som gjort andelsbyte. Efter en mycket segdragen process i Finansdepartementet och i riksdagens skatteutskott

Inlämnad: 2002-08-27 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

3:12-reglerna

Skriftlig fråga 2001/02:1561 av Hagen, Catharina (m)

den 27 augusti Fråga 2001/02:1561 av Catharina Hagen m till finansminister Bosse Ringholm om 3:12-reglerna Den s.k. 3:12-utredningen presenterade sina förslag i början av sommaren 2002. Eftersom fåmansbolagsreglerna generellt är ett mycket stort problem för många företag och då osäkerhet inom lagstiftningsområdet är

Inlämnad: 2002-08-27 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

med anledning av skr. 2001/02:180 Redovisning av AP-fondernas verksamhet år 2001

Motion 2001/02:Fi49 av Gunnar Hökmark m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:Fi49 av Gunnar Hökmark m.fl. m med anledning av skr. 2001/02:180 Redovisning av AP-fondernas verksamhet år 2001 Sammanfattning Det är det privata sparandet som är grunden för näringslivets riskkapitalförsörjning. Staten är olämplig som tillhandahållare av riskkapital då behovet av ekonomiska


Utskottsberedning: 2002/03:FiU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.