Catharina Bråkenhielm (S)

Catharina Bråkenhielm (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns västra
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-10-09

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2007-02-01 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-02-01
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2010-10-19 – 2018-10-09

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot skatteutskottet 02-06, socialutskottet 07- och sammansatta justitie- och socialutskottet 08. Suppleant justitieutskottet 02-06, socialutskottet 06-07, miljö- och jordbruksutskottet 06-10 och skatteutskottet 07-10. Suppleant Riksbanksfullmäktige 10-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Skatteverket 03- och Sveriges Veterinärmedicinska anstalt 05-. Ledamot, Strukturfondsdelegationen för Mål 2 Öarna 00-. Ledamot, Folkhälsoinstitutets insynsråd 06-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Orust 92-. Ledamot, kommunstyrelsen och arbetsutskottet 95-02, ordförande 99-02. Ledamot, fritidsnämnden 89-91, omvårdnadsnämnden, vice ordförande 92-94, samrådskommittén för Orust, Tjörn och Stenungsund 95-02, kommunala handikapp- och pensionärsrådet 99-02 och arbetsförmedlingsnämnden, ordförande 99-02. Styrelseledamot, Bästkusten i Bohuslän AB, vice ordförande 99-02 och Västtrafik AB 01-02. Ledamot, Kommunförbundet Fyrbodal 00-02.
  • Bostadsort

    Orust

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Alkoholkonsumtion i tv

Skriftlig fråga 2015/16:1134 av Catharina Bråkenhielm (S)

Fråga 2015/16:1134 Alkoholkonsumtion i tv av Catharina Bråkenhielm (S) till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP) Dagligen ser vi hur alkohol och alkoholkonsumtion glorifieras i de licensfinansierade SVT-kanalerna. Till exempel skildrar programmet Vem bor här  ingående hur det dricks starköl

Inlämnad: 2016-04-21 Svarsdatum: 2016-05-04 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:1134 av Catharina Bråkenhielm (S) (pdf, 87 kB)

Organdonation

Skriftlig fråga 2015/16:382 av Catharina Bråkenhielm (S)

Fråga 2015/16:382 Organdonation av Catharina Bråkenhielm (S) till Statsrådet Gabriel Wikström (S) I dag finns det närmare 700 patienter som väntar på att få livet tillbaka. De väntar på att få ett nytt organ. De flesta som väntar har förlorat sin njurfunktion och går flera gånger i veckan på dialys. Väntetiden för

Inlämnad: 2015-11-27 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2015/16:382 av Catharina Bråkenhielm (S) (pdf, 78 kB)

Skattebefrielse för funktionshindrades extrakostnader för bil

Skriftlig fråga 2015/16:337 av Catharina Bråkenhielm (S)

Fråga 2015/16:337 Skattebefrielse för funktionshindrades extrakostnader för bil av Catharina Bråkenhielm (S) till Finansminister Magdalena Andersson (S) När man är funktionsnedsatt med ett rörelsehinder som gör att man är totalt beroende av elrullstol eller permobil uppstår ett problem när man vill bege sig utomhus

Inlämnad: 2015-11-17 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:337 av Catharina Bråkenhielm (S) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.