Catharina Bråkenhielm (S)

Catharina Bråkenhielm (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 68
Född år 1956
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864333
E-post catharina.brakenhielm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2007-02-01 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-02-01
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2010-10-19 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot skatteutskottet 02-06, socialutskottet 07- och sammansatta justitie- och socialutskottet 08. Suppleant justitieutskottet 02-06, socialutskottet 06-07, miljö- och jordbruksutskottet 06-10 och skatteutskottet 07-10. Suppleant Riksbanksfullmäktige 10-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Skatteverket 03- och Sveriges Veterinärmedicinska anstalt 05-. Ledamot, Strukturfondsdelegationen för Mål 2 Öarna 00-. Ledamot, Folkhälsoinstitutets insynsråd 06-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Orust 92-. Ledamot, kommunstyrelsen och arbetsutskottet 95-02, ordförande 99-02. Ledamot, fritidsnämnden 89-91, omvårdnadsnämnden, vice ordförande 92-94, samrådskommittén för Orust, Tjörn och Stenungsund 95-02, kommunala handikapp- och pensionärsrådet 99-02 och arbetsförmedlingsnämnden, ordförande 99-02. Styrelseledamot, Bästkusten i Bohuslän AB, vice ordförande 99-02 och Västtrafik AB 01-02. Ledamot, Kommunförbundet Fyrbodal 00-02.
  • Bostadsort

    Orust

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Västsvenska transporter

Motion 2002/03:T481 av Lennart Nilsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2002/03:T481 av Lennart Nilsson m.fl. (s) Västsvenska transporter Innehållsförteckning Innehållsförteckning  1 Förslag till riksdagsbeslut  2 En västsvensk motion om infrastruktur och transporter  3 Sammanfattning  3 Västsverige – en region med stora tillgångar, men som också


Utskottsberedning: 2002/03:TU1 2002/03:TU3 2003/04:TU10
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): 16 avslag

Hemtjänst och hemsjukvård

Motion 2002/03:So381 av Catharina Bråkenhielm m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2002/03:So381 av Catharina Bråkenhielm m.fl. (s) Hemtjänst och hemsjukvård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om hemtjänst och hemsjukvård. Motivering I kommuner med många sommargäster har kostnaderna för hemtjänst och hemsjukvård


Utskottsberedning: 2003/04:SoU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Västsverige

Motion 2002/03:N398 av Monica Green m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2002/03:N398 av Monica Green m.fl. (s) Västsverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att arbetet med tillväxtavtalen bör fortsätta och vidareutvecklas. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen


Utskottsberedning: 2002/03:FiU3 2002/03:NU7 2002/03:NU8 2002/03:UbU1 2002/03:UbU5
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.