Catharina Bråkenhielm (S)

Catharina Bråkenhielm (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns västra
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-10-09

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2007-02-01 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-02-01
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2010-10-19 – 2018-10-09

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot skatteutskottet 02-06, socialutskottet 07- och sammansatta justitie- och socialutskottet 08. Suppleant justitieutskottet 02-06, socialutskottet 06-07, miljö- och jordbruksutskottet 06-10 och skatteutskottet 07-10. Suppleant Riksbanksfullmäktige 10-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Skatteverket 03- och Sveriges Veterinärmedicinska anstalt 05-. Ledamot, Strukturfondsdelegationen för Mål 2 Öarna 00-. Ledamot, Folkhälsoinstitutets insynsråd 06-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Orust 92-. Ledamot, kommunstyrelsen och arbetsutskottet 95-02, ordförande 99-02. Ledamot, fritidsnämnden 89-91, omvårdnadsnämnden, vice ordförande 92-94, samrådskommittén för Orust, Tjörn och Stenungsund 95-02, kommunala handikapp- och pensionärsrådet 99-02 och arbetsförmedlingsnämnden, ordförande 99-02. Styrelseledamot, Bästkusten i Bohuslän AB, vice ordförande 99-02 och Västtrafik AB 01-02. Ledamot, Kommunförbundet Fyrbodal 00-02.
  • Bostadsort

    Orust

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Infrastruktur i Västsverige

Motion 2017/18:2133 av Mattias Jonsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2133 av Mattias Jonsson m.fl. S Infrastruktur i Västsverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över förutsättningarna för att skapa en bättre infrastruktur i Västsverige och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:2133 av Mattias Jonsson m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2133 av Mattias Jonsson m.fl. (S) (pdf, 82 kB)

Barnomsorg på nätter och helger

Motion 2017/18:1902 av Catharina Bråkenhielm (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1902 av Catharina Bråkenhielm S Barnomsorg på nätter och helger Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten till barnomsorg på obekväm arbetstid och tillkännager detta för regeringen. Motivering Rätten till barnomsorg regleras


Utskottsberedning: 2017/18:UbU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1902 av Catharina Bråkenhielm (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1902 av Catharina Bråkenhielm (S) (pdf, 70 kB)

Distansutbildningar

Motion 2017/18:1855 av Kenneth G Forslund och Catharina Bråkenhielm (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:1855 av Kenneth G Forslund och Catharina Bråkenhielm båda S Distansutbildningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om distansutbildningar och tillkännager detta för regeringen. Motivering Distansutbildning har visat sig vara en mycket bra


Utskottsberedning: 2017/18:UbU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1855 av Kenneth G Forslund och Catharina Bråkenhielm (båda S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:1855 av Kenneth G Forslund och Catharina Bråkenhielm (båda S) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.