Carlinge Wisberg (V)

Carlinge Wisberg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 1999-09-20
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1999-09-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:311 av Wisberg, Carlinge (v) 20 mars 2001 utredning av arbetsplatsolyckor

med anledning av prop. 2001/02:167 Ändringar i konkurrenslagen för effektivare kartellbekämpning, m.m.

Motion 2001/02:N62 av Lennart Beijer m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2001/02:N62 av Lennart Beijer m.fl. v med anledning av prop. 2001/02:167 Ändringar i konkurrenslagen för effektivare kartellbekämpning, m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att tillsätta en utredning om kriminalisering av


Utskottsberedning: 2001/02:NU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

med anledning av prop. 2001/02:135 Sveriges antagande av rambeslut om bekämpande av terrorism

Motion 2001/02:Ju13 av Alice Åström m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2001/02:Ju13 av Alice Åström m.fl. v med anledning av prop. 2001/02:135 Sveriges antagande av rambeslut om bekämpande av terrorism Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2001/02:135 Sveriges antagande av rambeslut om bekämpande av terrorism. Motivering Att bekämpa internationell


Utskottsberedning: 2001/02:JuU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

med anledning av skr. 2001/02:125 Redovisning av fördelningen av medel från Allmänna arvsfonden under budgetåret 2001

Motion 2001/02:So45 av Ingrid Burman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2001/02:So45 av Ingrid Burman m.fl. v med anledning av skr. 2001/02:125 Redovisning av fördelningen av medel från Allmänna arvsfonden under budgetåret 2001 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om den organisatoriska placeringen av


Utskottsberedning: 2001/02:SoU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.