Carl Schlyter (MP)

Carl Schlyter (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms län
Född år 1968

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2004-07-20 – 2014-07-01
    • EU-nämnden

    • Ordförande 2014-10-08 – 2016-06-16
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-10-08
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ordförande EU-nämnden 14-. Ledamot Europaparlamentet 04-14 och krigsdelegationen 14-.
  • Utbildning

    Kemiteknik, KTH 87-94.
  • Anställningar

    KA2 och KA1 89-90. Nationalmuseum/Moderna, 90-94. Stadshuset Stockholm 94-95. Kulturförvaltningen 97. EU-parlamentet 97-04.
  • Litteratur

    Om hur man mäter föroreningar i stenkol.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Telias köp av TV4 och riskerna för konkurrensen och nätneutraliteten

Skriftlig fråga 2017/18:1491 av Carl Schlyter (MP)

Fråga 2017/18:1491 Telias köp av TV4 och riskerna för konkurrensen och nätneutraliteten av Carl Schlyter MP till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Tele 2 och Com Hem går ihop, liksom Telenor och Bredbandsbolaget. Nu vill Telia köpa TV4. När innehållsleverantörer köps upp av internetleverantörer finns stora

Inlämnad: 2018-06-13 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1491 av Carl Schlyter (MP) (pdf, 86 kB)

Villkoren för företagare i välfärdssektorn

Interpellation 2017/18:589 av Hans Rothenberg (M)

Interpellation 2017/18:589 Villkoren för företagare i välfärdssektorn av Hans Rothenberg M till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Ett av de sämre initiativ som regeringen tagit under mandatperioden är förslaget om vinstbegränsning inom välfärden. Detta förslag är en del i en sammanhållen politik med flera

Inlämnad: 2018-06-08 Svarsdatum: 2018-06-25 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2017/18:589 av Hans Rothenberg (M) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Villkoren för företagare i välfärdssektorn

Österledens förenlighet med klimatlagen

Interpellation 2017/18:569 av Carl Schlyter (MP)

Interpellation 2017/18:569 Österledens förenlighet med klimatlagen av Carl Schlyter MP till Statsminister Stefan Löfven S Den viktiga och framsynta klimatlagen kräver att regeringens arbete är förenligt med klimatarbetet. I 2 fastställs att regeringen ska bedriva ett klimatpolitiskt arbete som syftar till att förhindra

Inlämnad: 2018-05-29 Svarsdatum: 2018-06-25 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2017/18:569 av Carl Schlyter (MP) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Österledens förenlighet med klimatlagen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.