Carl Schlyter (MP)

Carl Schlyter (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms län
Född år 1968

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2004-07-20 – 2014-07-01
    • EU-nämnden

    • Ordförande 2014-10-08 – 2016-06-16
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-10-08
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ordförande EU-nämnden 14-. Ledamot Europaparlamentet 04-14 och krigsdelegationen 14-.
  • Utbildning

    Kemiteknik, KTH 87-94.
  • Anställningar

    KA2 och KA1 89-90. Nationalmuseum/Moderna, 90-94. Stadshuset Stockholm 94-95. Kulturförvaltningen 97. EU-parlamentet 97-04.
  • Litteratur

    Om hur man mäter föroreningar i stenkol.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Polisavhopp och rekrytering

Interpellation 2016/17:435 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2016/17:435 Polisavhopp och rekrytering av Roger Haddad L till Statsrådet Anders Ygeman S Liberalerna har i riksdagen lagt fram ett antal förslag för att vända utvecklingen inom svensk polis. Det gäller frågan om mer resurser för att anställa fler utredare samt inte minst få fler poliser till myndigheten

Inlämnad: 2017-04-05 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Interpellation 2016/17:435 av Roger Haddad (L) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Polisavhopp och rekrytering

Tillämpning av AP-fondernas etiska riktlinjer

Skriftlig fråga 2016/17:1072 av Carl Schlyter (MP)

Fråga 2016/17:1072 Tillämpning av AP-fondernas etiska riktlinjer av Carl Schlyter (MP) till Statsrådet Per Bolund (MP) I Sjätte AP-fondens etiska riktlinjer kan man läsa bland annat följande: 1) "En medarbetare ska inte ens kunna misstänkas för att låta sig påverkas av ovidkommande önskemål eller hänsyn i sitt

Inlämnad: 2017-03-20 Svarsdatum: 2017-03-29 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1072 av Carl Schlyter (MP) (pdf, 79 kB)

Miljökrav vid militärövningar

Interpellation 2016/17:201 av Carl Schlyter (MP)

Interpellation 2016/17:201 Miljökrav vid militärövningar av Carl Schlyter MP till Försvarsminister Peter Hultqvist S Aurora är en stor militär övning nästa år, där det kommer delta många styrkor från andra länder. Enligt EU:s och USA:s olika regelverk finns det en lång rad kemikalieundantag för militär verksamhet. Varje

Inlämnad: 2016-12-14 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Interpellation 2016/17:201 av Carl Schlyter (MP) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Miljökrav vid militärövningar

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.