Carl Frick (MP)

Carl Frick (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Titel bergsingenjör
Född år 1934

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1991-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Finansutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1988-11-11 – 1989-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1989-10-04 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1990-10-04 – 1991-09-29
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1988-11-11 – 1989-04-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1990/91:195 Aktiv flykting- och immigrationspolitik m.m.

Motion 1990/91:Sf60 av Ragnhild Pohanka m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1990/91:Sf60 av Ragnhild Pohanka m.fl. mp med anledning av prop. 1990/91:195 Aktiv flykting- och immigrationspolitik m.m. I pressmeddelandet angående proposition 1990/91:195 står det: Det behövs en politik, som samtidigt underlättar det frivilliga flyttandet, ger skydd åt dem, som tvingas på flykt


Utskottsberedning: 1990/91:SfU17

med anledning av prop. 1990/91:181 Sjuklön, m.m.

Motion 1990/91:Sf51 av Gösta Lyngå m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1990/91:Sf51 av Gösta Lyngå m.fl. mp med anledning av prop. 1990/91:181 Sjuklön, m.m. Lagförslaget Förslaget innebär att arbetstagare under de första 14 dagarna av en sjukperiod får behålla en viss del av lönen från arbetsgivaren i stället för att som för närvarande erhålla ersättning från försäkringskassan.


Utskottsberedning: ---1990/91:SfU18
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1991/92, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1990/91:Fi53 av Lars Norberg m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1990/91:Fi53 av Lars Norberg m.fl. mp med anledning av prop. 1990/91:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1991/92, m.m. kompletteringsproposition Arbetsmarknadspolitiken Bakgrund I miljöpartiets huvudmotion i anslutning till kompletteringspropositionen har vi påpekat


Utskottsberedning: -1990/91:FiU30
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.