Carl-Erik Skårman (M)

Carl-Erik Skårman (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-07-20 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:KU26 18 maj 2006 Kommunal demokrati och kompetens
Frågestund 18 maj 2006 Frågestund
Debatt om förslag 2005/06:KU27 3 maj 2006 Stärkt revision och ansvarsprövning i kommuner och landsting

Körkortsprov

Skriftlig fråga 2005/06:2033 av Skårman, Carl-Erik (m)

den 17 augusti Fråga 2005/06:2033 av Carl-Erik Skårman (m) till statsrådet Ulrica Messing (s) Körkortsprov Sedan länge har det varit problem med kötider på många orter runtom i landet och i stället för att åtgärda detta vill Vägverkets förarprovsenhet ta bort möjligheten att göra teoriprov

Inlämnad: 2006-08-17 Besvarare: Ulrica Messing (S)

med anledning av prop. 2005/06:201 Morgondagens nyheter – nya villkor för driftsstödet till dagstidningar

Motion 2005/06:K30 av Göran Lennmarker m.fl. (m)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2005/06:201. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en avveckling av presstödet. Tryckfrihetens ideal Informationsfriheten är central för det demokratiska samhället. Regeringsformen och tryckfrihetsförordningen garanterar


Utskottsberedning: 2005/06:KU40
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:K30 av Göran Lennmarker m.fl. (m) (doc, 45 kB)

med anledning av prop. 2005/06:145 Nationellt program för energieffektivisering och energismart byggande

Motion 2005/06:Bo15 av Marietta de Pourbaix-Lundin m.fl. (m)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om energieffektiviseringsmål. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om energieffektiviseringsåtgärder. Riksdagen avslår regeringens förslag om energideklarationer. Riksdagen


Utskottsberedning: 2005/06:BoU9
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2005/06:Bo15 av Marietta de Pourbaix-Lundin m.fl. (m) (doc, 66 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.