Carl Bildt (M)

Carl Bildt (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2000-07-01 – 2001-09-18
    • Ledig 1999-09-14 – 2000-06-30
    • Ordinarie 1994-10-08 – 1999-09-13
    • Ledig 1991-10-05 – 1994-10-07
    • Ordinarie 1981-10-06 – 1991-10-04
    • Ledig 1980-10-08 – 1981-10-05
    • Ledig 1979-11-05 – 1980-10-06
    • Ordinarie 1979-10-01 – 1979-11-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 1999-09-23
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-11-07 – 1991-09-29
    • Suppleant 1986-10-07 – 1988-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2000-09-19 – 2001-09-18
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-26
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2006-10-24
    • Ledamot 1998-10-20 – 1999-09-23
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1992-02-20 – 1994-10-03
    • Ledamot 1982-10-04 – 1991-09-30
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 1998-10-20 – 1999-09-23
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1982-10-04 – 1991-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 1999-09-14
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1986-10-07 – 1991-09-30
    • Statsrådsberedningen

    • Statsminister 1991-10-04 – 1994-10-07
    • Utrikesdepartementet

    • Utrikesminister 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kvinnor som rövats bort av Boko Haram och IS

Svar på skriftlig fråga 2013/14:767 besvarad av Carl Bildt (M), utrikesminister

Utrikesdepartementet Utrikesministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:767 av Amineh Kakabaveh V Kvinnor som rövats bort av Boko Haram och IS Amineh Kakabaveh har frågat mig om vad jag som utrikesminister avser att göra för att de kvinnor som rövats bort och förslavats av Boko Haram och IS ska befrias. När över

Svarsdatum: 2014-09-02 Frågeställare: Amineh Kakabaveh (V)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:767 besvarad av Carl Bildt (M), utrikesminister (docx, 40 kB)

Konfliktrisken kring vattenfrågor

Svar på skriftlig fråga 2013/14:754 besvarad av Carl Bildt (M), utrikesminister

Utrikesdepartementet Utrikesministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:754 av Emma Wallrup V Konfliktrisken kring vattenfrågor Emma Wallrup har frågat mig om vad jag avser göra för att förebygga vattenkonflikter. Sverige verkar för ökat internationellt samarbete kring delade vattendrag och vattentillgångar, för

Svarsdatum: 2014-08-28 Frågeställare: Emma Wallrup (V)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:754 besvarad av Carl Bildt (M), utrikesminister (docx, 34 kB)

Den kritiska situationen i Irak och Kurdistan

Svar på skriftlig fråga 2013/14:752 besvarad av Carl Bildt (M), utrikesminister

Utrikesdepartementet Utrikesministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:702 av Yilmaz Kerimo S Situationen för den kristna befolkningen i Irak, fråga 2013/14:731 av Robert Halef KD Kristna folkgrupper i Irak, fråga 2013/14:742 av Tuve Skånberg KD Låt inte historien upprepas, fråga 2013/14:745 av Roger Haddad FP De

Svarsdatum: 2014-08-22 Frågeställare: Shadiye Heydari (S)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:752 besvarad av Carl Bildt (M), utrikesminister (docx, 47 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.