Carl B Hamilton(L)

Carl B Hamilton (L)

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Professor
Född år 1946

Aktuella uppdrag

    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-10-14 - 2018-10-14
    • Jan Björklund

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 - 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • 2010-10-04 - 2014-09-29
    • 2006-10-02 - 2010-10-04
    • 2004-09-27 - 2006-10-02
    • 2002-09-30 - 2004-08-19
    • 1997-12-01 - 1998-10-05
    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.

    • 2004-08-20 - 2004-09-26
    • Bengt Westerberg

    • Ersättare 1991-10-09 - 1993-10-20
    • Anne Wibble

    • Ersättare 1994-10-03 - 1994-10-07
    • Näringsutskottet

    • Ordförande 2010-02-09 - 2010-10-04
    • Ledamot 2010-02-05 - 2010-02-09
    • Suppleant 2007-03-13 - 2010-02-05
    • Suppleant 2005-01-18 - 2006-10-02
    • Suppleant 1992-07-01 - 1993-10-20
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 - 2014-09-29
    • Suppleant 2010-02-05 - 2010-10-04
    • Ledamot 2008-10-21 - 2010-02-05
    • Ledamot 1997-12-01 - 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-15 - 1993-10-20
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 - 2008-11-13
    • Ledamot 2002-10-08 - 2004-09-14
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2004-09-14 - 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2005-03-10 - 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-03-27 - 2009-05-06
    • Deputerad 2003-02-18 - 2003-11-20
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2004-02-05 - 2004-02-18
    • Suppleant 2003-06-11 - 2003-06-12
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1991-10-24 - 1992-07-01
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2012-09-27 - 2014-10-03
    • Ordförande 2010-10-13 - 2012-09-20
    • Ledamot 2010-10-12 - 2010-10-12
    • Ledamot 2006-10-10 - 2008-11-13
    • Vice ordförande 2002-10-08 - 2006-10-10
    • Suppleant 1997-12-01 - 1998-10-05
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Ledamot 2012-09-26 - 2014-10-03
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2006-01-01 - 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2008-11-11 - 2010-10-19
    • EG-delegationen

    • Suppleant 1993-01-21 - 1993-10-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Pensionärsskatten

Interpellation 2013/14:518 av Hillevi Larsson (S)

Interpellation 2013/14:518 Pensionärsskatten av Hillevi Larsson (S) till Finansminister Anders Borg (M) Pension är uppskjuten lön, men trots det beskattas pension högre än lön. Sedan regeringen införde pensionärsskatten har en pensionär i genomsnitt betalat 100 000 kronor mer än en löntagare. Detta är inte

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Anders Borg (M)

Interpellation 2013/14:518 av Hillevi Larsson (S) (pdf, 65 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Pensionärsskatten

Ekonomisk utsatthet och ökad ojämlikhet

Interpellation 2013/14:506 av Eva-Lena Jansson (S)

Interpellation 2013/14:506 Ekonomisk utsatthet och ökad ojämlikhet av Eva-Lena Jansson (S) till Finansminister Anders Borg (M) I en rapport från Akademikerförbundet SSR kan man läsa hur det skett en dramatisk förändring av de svenska trygghetssystemen. I dag kan ingen få ut mer än 10 472 kronor i månaden efter

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Anders Borg (M)

Interpellation 2013/14:506 av Eva-Lena Jansson (S) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ekonomisk utsatthet och ökad ojämlikhet

Terrafem, Roks och statligt stöd

Skriftlig fråga 2013/14:465 av Hamilton, Carl B (FP)

den 7 mars Fråga 2013/14:465 Terrafem, Roks och statligt stöd av Carl B Hamilton (FP) till statsrådet Maria Arnholm (FP) I ip-debatt 2013/14:284, den 28/2, sa interpellanten G Fridolin: Socialstyrelsen skriver tydligt i sitt beslut om medel till Roks att Roks inte får ge vidare medel

Inlämnad: 2014-03-07 Besvarare: Maria Larsson (KD)