Carl-Axel Roslund (M)

Carl-Axel Roslund (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Malmö kommun
Titel adjunkt
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-23
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2005-04-05
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2005-04-06 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:FöU3 8 mars 2006 Transport av farligt gods
Interpellationsdebatt 2005/06:230 av Lundström, Nina (fp) 17 februari 2006 Bostadsmarknaden och hemlösheten

med anledning av prop. 2005/06:145 Nationellt program för energieffektivisering och energismart byggande

Motion 2005/06:Bo15 av Marietta de Pourbaix-Lundin m.fl. (m)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om energieffektiviseringsmål. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om energieffektiviseringsåtgärder. Riksdagen avslår regeringens förslag om energideklarationer. Riksdagen


Utskottsberedning: 2005/06:BoU9
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2005/06:Bo15 av Marietta de Pourbaix-Lundin m.fl. (m) (doc, 66 kB)

med anledning av prop. 2005/06:147 Lag om tillståndsplikt för vissa kampsportsmatcher

Motion 2005/06:Kr23 av Gunnar Axén m.fl. (m)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att avslå proposition 2005/06:147. Riksdagen beslutar att upphäva lagen (1969:612) om förbud mot professionell boxning i enlighet med vad som anförs i motionen. Motivering Regeringen föreslår i proposition 2005/06:147 en ny lag om tillståndsplikt för vissa kampsportsmatcher.


Utskottsberedning: 2005/06:KrU29
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:Kr23 av Gunnar Axén m.fl. (m) (doc, 55 kB)

med anledning av prop. 2005/06:80 Reformerad hyressättning

Motion 2005/06:Bo13 av Marietta de Pourbaix-Lundin m.fl. (m)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att hyresnämnden skall ges möjlighet att fastställa en hyra med presumtionsverkan om det ej är möjligt att nå en förhandlingslösning. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs


Utskottsberedning: 2005/06:BoU10
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2005/06:Bo13 av Marietta de Pourbaix-Lundin m.fl. (m) (doc, 50 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.