Carl-Axel Johansson (KD)

Carl-Axel Johansson (KD)

Tillgänglig ersättare

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra
Titel leg. läkare
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-01

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2001-03-01 – 2004-09-13
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-09-13
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2001-03-08 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-03-22 – 2002-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-11-23
    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-11-24
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-01
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-11-24 – 2004-09-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2003/04:148 Stamcellsforskning

Motion 2003/04:So37 av Cristina Husmark Pehrsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2003/04:So37 av Cristina Husmark Pehrsson m.fl. m med anledning av prop. 2003/04:148 Stamcellsforskning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om finansiering av stamcellsforskning. Inledning Regeringen föreslår i proposition 2003/04:148


Utskottsberedning: 2004/05:SoU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

med anledning av prop. 2003/04:161 Alkoholpolitiska frågor

Motion 2003/04:So33 av Cristina Husmark Pehrsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2003/04:So33 av Cristina Husmark Pehrsson m.fl. m med anledning av prop. 2003/04:161 Alkoholpolitiska frågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om ändring i alkohollagen 1994:1738 i enlighet med vad som anförs i motionen. Bakgrund Regeringen föreslår i sin


Utskottsberedning: 2004/05:SoU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

med anledning av prop. 2003/04:152 Anpassningar med anledning av en ny statlig myndighet för socialförsäkringens administration

Motion 2003/04:Sf48 av Per Westerberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2003/04:Sf48 av Per Westerberg m.fl. m med anledning av prop. 2003/04:152 Anpassningar med anledning av en ny statlig myndighet för socialförsäkringens administration 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen återkommer med förslag på ändringar i lagen om allmän försäkring och


Utskottsberedning: 2004/05:SfU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.