Carina Moberg (-)

Carina Moberg (S)

Valkrets Stockholms län
Född år 1966
Avliden den 15 augusti 2012

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-08-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2009-11-28 – 2012-08-15
    • Ledig 2009-10-26 – 2009-11-27
    • Ordinarie 1994-10-03 – 2009-10-25
    • Socialdemokraterna

    • Gruppledare 2011-04-12 – 2012-02-23
    • Civilutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2012-03-23 – 2012-08-15
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-04-12
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1998-06-04 – 1998-10-04
    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-06-03
    • Ledamot 1995-01-19 – 1995-10-10
    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-01-18
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2012-03-30 – 2012-08-15
    • Valberedningen

    • Vice ordförande 2011-05-10 – 2012-02-23
    • Ledamot 2011-05-03 – 2011-05-09
    • Suppleant 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 1998-10-21 – 2002-02-20
    • Suppleant 1994-12-08 – 1998-10-20
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2011-05-03 – 2012-08-15
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2011-05-03 – 2012-02-23
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2010-10-26 – 2011-05-19
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2010-10-13 – 2012-08-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Välfärdsteknologi

Skriftlig fråga 2011/12:574 av Moberg, Carina (S)

den 10 maj Fråga 2011/12:574 Välfärdsteknologi av Carina Moberg (S) till statsrådet Maria Larsson (KD) Jag besökte nyligen Hjälpmedelsinstitutet i Sundbyberg. Kunniga medarbetare delade med sig av sin kunskap, och mycket relevant information delgavs. Jag fick bland annat information om

Inlämnad: 2012-05-10 Besvarare: Maria Larsson (KD)

med anledning av prop. 2011/12:100 2012 års ekonomiska vårproposition

Motion 2011/12:Fi18 av Mikael Damberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2011/12:Fi18 av Mikael Damberg m.fl. (S) med anledning av prop. 2011/12:100 2012 års ekonomiska vårproposition S13002 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 3 A Kunskap och arbete bygger Sverige 3 En politik för fler jobb och växande företag – sammanfattning 4 B Det ekonomiska


Utskottsberedning: 2011/12:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Fi18 av Mikael Damberg m.fl. (S) (doc, 726 kB)

Beskattning vid försäljning av sjukgymnastik- och läkarverksamheter

Skriftlig fråga 2011/12:546 av Moberg, Carina (S)

den 24 april Fråga 2011/12:546 Beskattning vid försäljning av sjukgymnastik- och läkarverksamheter av Carina Moberg (S) till finansminister Anders Borg (M) I april 2009 blev det möjligt att köpa och sälja ersättningsetableringar för läkare och sjukgymnaster. Hittills har ca 250 etableringsrätter

Inlämnad: 2012-04-24 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.