Carina Adolfsson Elgestam (S)

Carina Adolfsson Elgestam (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län
Titel Träindustriarbetare
Född år 1959

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2016-03-16

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 2001-11-22 – 2002-09-29
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-12-31
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-12
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-12-31
    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-16
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Valberedningen

    • Suppleant 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Systembolaget AB

    • Revisor 2015-03-25 – 2016-03-16

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 98-14. Ledamot näringsutskottet 02-14. Suppleant bostadsutskottet 98-02, näringsutskottet 01-02 och lagutskottet 02-06. Ledamot Riksrevisionens styrelse 06-10 och EU-nämnden 10-11. Suppleant Riksrevisionens styrelse 03-06, riksdagens valberedning 10-14 och EU-nämnden 06-10. Ersättare riksdagsstyrelsen 10-14. Ordförande Helgas.
  • Föräldrar

    Löjtnanten Sivert Adolfsson och affärsbiträdet Eivor Adolfsson.
  • Utbildning

    Livsmedelsteknisk utbildning.
  • Anställningar

    Barnskötare. Affärsbiträde, Konsum 77-88. Träindustriarbetare, Elitfönster AB 88-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Polisstyrelsen i Kronobergs län 02-06 och Länsstyrelsen i Kronobergs län 07-. Ledamot, Miljöbalkskommittén 00- och delegationen om ett system och regelverk för Kyotoprotokollets flexibla mekanismer 01-. Styrelseledamot, Naturvårdsverket 02-06. Ledamot Inspektionen för strategiska produkter 11-. Revisor Systembolaget AB 15-16.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Uppvidinge 88-91 och 94-98, ersättare 91-94. Ersättare, kommunstyrelsen 94-98. Ledamot, utvecklingsutskottet 92-94, ordförande, miljö- och hälsoskyddsnämnden 95-98 och barn- och utbildningsnämnden 98. Ledamot, polisstyrelsen 02-06. Styrelseledamot, AB Uppvidingehus 01-07, ordförande 03-07.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Lenhovda socialdemokratiska förening 87-97, Uppvidinge arbetarekommun 96-, ordförande 05- och Kronobergs partidistrikt 99-. Ledamot, Svenska Träindustriarbetareförbundets fackklubb, Elitfönster AB 89-95. Styrelseledamot, sektion 34 av Svenska Träindustriarbetareförbundet Lenhovda, 89-96, ordförande 93-96. Suppleant, S-kvinnors förbundsstyrelse 03-04, ledamot 05-07. Distriktsordförande, S-kvinnor Kronoberg 00-. Distriktsordförande, Unga Örnar Kronoberg 99-05.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Regelförenklingar för att starta och driva företag

Skriftlig fråga 2013/14:712 av Carina Adolfsson Elgestam (S)

Fråga 2013/14:712 Regelförenklingar för att starta och driva företag av Carina Adolfsson Elgestam (S) till Näringsminister Annie Lööf (C) Att starta, driva och äga företag i Sverige ska vara enkelt. Det skapar förutsättningar för fler jobb och ökad välfärd. I dag upplever dock många företagare att den administrativa

Inlämnad: 2014-06-26 Besvarare: Annie Lööf (C)

Skriftlig fråga 2013/14:712 av Carina Adolfsson Elgestam (S) (pdf, 78 kB)

Uppställningsplatser och infrastruktur för husbilar och husvagnar

Skriftlig fråga 2013/14:624 av Carina Adolfsson Elgestam (S)

Fråga 2013/14:624 Uppställningsplatser och infrastruktur för husbilar och husvagnar av Carina Adolfsson Elgestam (S) till Statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd (M) Intresset för husbilar har "exploderat" de senaste tio åren, inte bara i Sverige utan i hela Europa. Antalet årligen nyregistrerade husbilar har tredubblats

Inlämnad: 2014-05-15 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Skriftlig fråga 2013/14:624 av Carina Adolfsson Elgestam (S) (pdf, 78 kB)

Deltidsbrandmännens situation

Skriftlig fråga 2013/14:613 av Carina Adolfsson Elgestam (S)

Fråga 2013/14:613 Deltidsbrandmännens situation av Carina Adolfsson Elgestam (S) till Arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson (M) Av landets 290 kommuner har de allra flesta kommunal räddningstjänst som helt eller delvis baseras på deltidspersonal. Deras insatser är helt avgörande – inte minst för att en fungerande

Inlämnad: 2014-05-15 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Skriftlig fråga 2013/14:613 av Carina Adolfsson Elgestam (S) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.