Carin Lundberg(S)

Carin Lundberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel socionom
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Lagutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Ledamot 2001-11-23 – 2006-10-16
    • Suppleant 1998-12-01 – 2001-11-23
    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Valberedningen

    • Ledamot 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 11 maj 2006 Frågestund

Regler vid försäljning av privatfastighet

Motion 2005/06:Sk518 av Carin Lundberg och Karl Gustav Abramsson (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om förenklade regler vid försäljning av privatbostäder. Motivering Som skattskyldig har man i dagsläget svårt att läsa sig till vilka regler som gäller när man ska deklarera försäljning av sitt hus. Från Skatteverket


Utskottsberedning: 2005/06:SkU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Sk518 av Carin Lundberg och Karl Gustav Abramsson (s) (doc, 37 kB)

Förmånsrätten

Motion 2005/06:L390 av Karl Gustav Abramsson m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om förändrade förmånsrättsregler. Motivering Genom införandet av begränsningar i värdet på företagsinteckningar, har de mindre och medelstora företagens möjligheter att skaffa rörelsekapital, men även lånekapital


Utskottsberedning: 2005/06:LU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2005/06:L390 av Karl Gustav Abramsson m.fl. (s) (doc, 56 kB)

Trafikregler

Motion 2005/06:T595 av Lars Lilja och Carin Lundberg (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om trafikregler. Motivering Svenskt trafiksäkerhetsarbete har varit och är framgångsrikt. Trots kraftigt ökat trafikarbete minskar antalet dödade i trafiken. En förutsättning för att detta arbete även i fortsättningen


Utskottsberedning: 2005/06:TU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:T595 av Lars Lilja och Carin Lundberg (s) (doc, 54 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.