Camilla Sköld Jansson (V)

Camilla Sköld Jansson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Jämtlands län
Titel socionom
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-03-31
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

med anledning av prop. 2005/06:155 Makt att forma samhället och sitt eget liv – nya mål i jämställdhetspolitiken

Motion 2005/06:A2 av Camilla Sköld Jansson m.fl. (v)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen inrättar en jämställdhetsförordning. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en jämställdhetsminister med övergripande mandat samt inrättandet av ett jämställdhetsdepartement. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2005/06:AU11
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2005/06:A2 av Camilla Sköld Jansson m.fl. (v) (doc, 67 kB)

med anledning av prop. 2005/06:160 Moderna transporter

Motion 2005/06:T18 av Håkan Larsson (c) och Camilla Sköld Jansson (v)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om utformningen av statens stöd till kombiterminaler. Motivering Regeringen presenterade den 22 mars en transportpolitisk proposition: Moderna transporter proposition 2005/06:160. I propositionen behandlas bland


Utskottsberedning: 2005/06:TU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:T18 av Håkan Larsson (c) och Camilla Sköld Jansson (v) (doc, 42 kB)

Upphandlingskommittén och ratificeringen av ILO-konvention 94

Interpellation 2005/06:328 av Sköld Jansson, Camilla (v)

den 29 mars Interpellation 2005/06:328 av Camilla Sköld Jansson (v) till statsrådet Sven-Erik Österberg (s) Upphandlingskommittén och ratificeringen av ILO-konvention 94 Upphandlingsutredningen fick i ett tilläggsdirektiv uppdrag att utreda möjligheterna för Sverige att ratificera den

Inlämnad: 2006-03-29 Besvarare: Sven-Erik Österberg (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.